Answer:
6
Explanation:
You will see H6 and the H stands for helium and the 6 is how many of that atom is there
Answer:
3:1
Explanation:
Stearic acid - C18H36O2
Fructose- C6H12O6
Since the energy content of food is roughly proportional to the carbon content. It means:
C18/C6 = 3 or 3:1
This explains why fats and oil are the major source of energy in the body and not carbohydrates. This is due to Fats and oil having larger amounts of Carbon compared to Carbohydrates.
Answer:
0.0011 mol/L.s
Explanation:
The average rate of disappearing of the reagent is the variation of the concentration of it divided by the time that this variation is being measured. The reaction rate, is proportional to the coefficient of the substance, so, for a generic reaction:
aA + bB --> cC + dD
rate = -(1/a)Δ[A]/Δt = -(1/b)Δ[B]/Δt = (1/c)Δ[C]/Δdt = (1/d)Δ[D]/dt
The minus sign is because of the reagent is desapering, so:
rate = -(1/2)*(0.0209 - 0.0300)/(10 - 6)
rate = 0.0011 mol/L.s
The Beer-Lambert law states that A = E*c*l where A is absorbance, E is the molar absorbance coeffecient, c is concentration and l is path length. Therefore the absorbance is directly proportional to concentration, and by increasing the concentration by a factor of 3, absorbance will increase by a factor of 3 giving A = 1.584
Answer:
We have to take 37.5 mL of a 0.400 M solution
Explanation:
Step 1: Data given
Stock volume = 100 mL = 0.100L
Stock concentration 0.400 M
Volume of solution he wants to make = 100 mL = 0.100L
Concentration of solution he wants to make = 0.150 M
Step 2: Calculate the volume of 0.400 M CuSO4 needed
C1*V1 = C2*V2
⇒with C1 = the stock concentration = 0.400M
⇒with V1 = the volume of the stock = TO BE DETERMINED
⇒with C2 = the concentration of the solution he wants to make = 0.150 M
⇒with V2 = the volume of the solution made = 0.100 L
0.400 M * V1 = 0.150M * 0.100L
V1 = (0.150M*0.100L) / 0.400 M
V1 = 0.0375 L = 37.5 mL
We have to take 37.5 mL of a 0.400 M solution