Answer:
Average rate of decomposition = 3.68 x 10⁻³ mol/min
Explanation:
CH₃NC (g) → CH₃CN (g)
Average rate of decomposition = [CH₃NC]/Δt
[CH₃NC] = initial [CH₃NC] - final [CH₃NC]
[CH₃NC] = 0.200 mol - 0.108 mol
[CH₃NC] = 0.092 mol
Average rate of decomposition = 0.092 mol / 25 min
Average rate of decomposition = 3.68 x 10⁻³ mol/min
The formula to find yield is
(Actual Yield)/(Theorectical Yield) x100
Just do the math.
85.22% x 113 = 96.2986
Convert it to 3 significant figures
Ans: 96.3g
There are many types of acid or bases. Based on the Bronsted-Lowry definition,
* A Bronsted-Lowry acid is a proton donor
* A Bronsted-Lowry base is a proton acceptor
Take this reaction for example:
HCl(aq)+ N<span>H</span>₃(aq)→N<span>H</span>⁴⁺(aq)+C<span>l</span>⁻(aq<span>)
</span>
HCl donates a proton, so it is a Bronsted-Lowry acid. Consequently, ammonia accepts this proton, so it is the Bronsted-Lowry base.
Answer is: A. Chemical energy to electromagnetic energy and thermal energy.
Balanced chemical reaction: 2Mg(s) + O₂(g) → 2MgO(s) + energy.
This is chemical change (chemical reaction), because new substance (magnesium oxide MgO) is formed, the atoms are rearranged and the reaction is followed by an energy change (exothermic reaction because energy is released).
Chemical changes (chemical synthesis) is when a substance combines with another (in this example magnesium and oxygen) to form a new substance.
The answer:
<span>the overall balanced equation for the precipitation reaction occurring between silver nitrate and calcium bromide:
</span>CaBr2 + AgNO3-----------> AgBr2 + CaNO3, so among the given choices, the
true answe is
<span>agno3(aq)+cabr2(aq) (as reactants)</span>