Answer:
0.10M of Ba²⁺ is the concentration of the metal in excess
Explanation:
Based on the chemical reaction:
K₂CO₃(aq) + Ba(NO₃)₂(aq) → BaCO₃(s) + 2KNO₃(aq)
<em>1 mole of potassium carbonate reacts per mole of barium nitrate</em>
<em />
To solve this question we need to find the moles of each salt to find then the moles of Barium in excess:
<em>Moles K₂CO₃:</em>
0.025L * (0.25mol / L) = 0.00625moles K₂CO₃ = moles CO₃²⁻
<em>Moles Ba(NO₃)₂:</em>
0.030L * (0.40mol/L) = 0.012 moles of Ba(NO₃)₂ = 0.012 moles of Ba²⁺
That means moles of Ba²⁺ that don't react are:
0.012 mol - 0.00625mol = 0.00575 moles Ba²⁺
In 25 + 30mL = 55mL:
0.00575 moles Ba²⁺ / 0.055L =
<h3>0.10M of Ba²⁺ is the concentration of the metal in excess</h3>
Mg and chlorine forms ionic compound
The formula is MgCl2
So here one atom of Mg combines with two atoms of Chlorine
The two electrons from Mg is being transferred to two chlorine atoms
EAch chlorine atom gets one electron
So the correct answer is
Another Cl should be shown around Mg that will receive the second electron on Mg.
The oxidation state of potassium ion K = +1
The oxidation state of oxygen ion O = -2
So, the oxidation state of O2 is = -2 x 2 = -4
Since, KBrO2 is neutral so,
(+1) + (x) + (-4) = Zero
-3 + X = Zero
So, X = +3
The oxidation state of individual bromine atom in KBrO2 is +3
Answer:
The empirical formula for C12 H24 O6 is C2 H4 O.