Answer:
The molecular formula of cacodyl is C₄H₁₂As₂.
Explanation:
<u>Let's assume we have 1 mol of cacodyl</u>, in that case we'd have 209.96 g of cacodyl and the<u> following masses of its components</u>:
- 209.96 g * 22.88/100 = 48.04 g C
- 209.96 g * 5.76/100 = 12.09 g H
- 209.96 g * 71.36/100 = 149.83 g As
Now we convert those masses into moles:
- 48.04 g C ÷ 12 g/mol = 4.00 mol C
- 12.09 g H ÷ 1 g/mol = 12.09 mol H
- 149.83 g As ÷ 74.92 g/mol = 2.00 mol As
Those amounts of moles represent the amount of each component in 1 mol of cacodyl, thus, the molecular formula of cacodyl is C₄H₁₂As₂.
The epicenter was located somewhere on a circle centered at Recording station X, with a radius of 250 km.<span>
</span>
The Chemistry Regents is one of the four science Regents exams. The other three are Earth Science, Living Environment, and Physics. You'll need to pass at least one of these four exams to graduate high school.
Lunch of a patient has 3 oz skinless chicken, 3 oz of broccoli, 1 medium apple, and 1 cup of nonfat milk
Energy content of 3 oz skinless chicken is = 110 kcal
Energy content of 3 oz broccoli = 30 kcal
Energy content of 1 medium apple = 60 kcal
Energy content of 1 cup non-fat milk = 90 kcal
So the kilocalories of energy patient obtained from lunch
= 110 kcal+ 30 kcal + 60 kcal + 90 kcal = 290 kcal
Answer:
Positron emission
Explanation:
Positron emission involves the conversion of a proton to a neutron. This process increases the mass number of the daughter nucleus by 1 while its atomic number remains the same. The new neutron increases the number of neutrons present in the daughter nucleus hence the process increases the N/P ratio.
A positron is usually ejected in the process together with an anti-neutrino to balance the spins.