The molar mass of gas = 206.36 g/mol
<h3>Further explanation</h3>
In general, the gas equation can be written

where
P = pressure, atm
V = volume, liter
n = number of moles
R = gas constant = 0.082 l.atm / mol K
T = temperature, Kelvin
mass (m)= 2.89 g
volume(V) = 346 ml = 0.346 L
T = 28.3 C + 273 = 301.3 K
P = 760 mmHg=1 atm
The molar mass (M) :

Answer:
Explanation:
Hello,
Among the options given on the attached document, since phenolic functional group is characterized by a benzene ring bonded with a hydroxyl group (C₆H₅OH) we can see that the first option correctly points out such description. Thus, answer is on the second attached picture. Other options are related with other sections found in eugenol that are not phenolic.
Best regards.
Dilution<span> is when you decrease the concentration of a </span>solution<span> by adding a solvent. As a result, if you want to </span>dilute<span> salt water, just add water. ... Add more solute until it quits dissolving. That point at which a solute quits dissolving is the point at which it's </span>saturated<span>.</span>
First we have to convert:145 pm = 145 * 10^(-12) m36 cm = 360 mm = 360 * 10^(-3) mn = 360 * 10^(-3) m / 145 * 10^(-12) m = = 360 * 10^(-3) * 10^(12) / 145 = = 2.482758621 * 10^(9) or:2,482,758,621 atoms.