Answer:

Explanation:
Assume you are using 1 L of water.
Then you are washing 4 L of salty oil.
1. Calculate the mass of the salty oil
Assume the oil has a density of 0.86 g/mL.

2. Calculate the mass of salt in the salty oil

3. Calculate the mass of salt in the spent water

4. Mass of salt remaining in washed oil
Mass = 172 g - 150 g = 22 g
5. Concentration of salt in washed oil

10 g of glue with 13 g of water ,
Mass ratio of the material can be calculated as:
8 g of sodium borate suspended in 11 g of water, mass ratio can be calculated as:

Cu = 63.546
N= 14.001 g/mol
O= 15.999 g/mol * 3 = 47.997
Copper (II) Nitrate has a MW of 125.544 g/mol
6.25 x 125.544
= 784.65 <--- is your answer, if there were was a multiple choice or not :)
Correct answer is
<span>D. One atom accepts electrons from another.</span>
Answer : Option 3) Wave/Particle duality.
Explanation : The experiment on discovery of photoelectric effect revealed about the photoelectrons of light that can behave as particle or waves.
The photoelectric effect is observed when the emission of electrons or other free carriers occurs on shining a light radiation on a material. The electrons emitted from this can be called photo electrons. These photoelectrons may behave as wave or particle in duality which holds that light and matter exhibit properties of both waves and of particles.