If, (.525m)(100 cm/m)(1/2.54 in/cm) = 20.7 in or C
0.4649331785818406 is what 27.4 grams is converted to! You're welcome!! :)
Answer: 19.4 mL Ba(OH)2
Explanation:
H2(g) + Cl2(g) --> 2HCl(aq) (make sure this equation is balanced first)
At STP, 1 mol gas = 22.4 L gas. Use this conversion factor to convert the 100. mL of Cl2 to moles.
0.100 L Cl2 • (1 mol / 22.4 L) = 0.00446 mol Cl2
Use the mole ratio of 2 mol HCl for every 1 mol Cl2 to find moles of HCl produced.
0.00446 mol Cl2 • (2 mol HCl / 1 mol Cl2) = 0.00892 mol HCl
HCl is a strong acid and Ba(OH)2 is a strong base so both will completely ionize to release H+ and OH- respectively. You need 0.00892 mol OH- to neutralize all of the HCl. Note that one mole of Ba(OH)2 contains 2 moles of OH-.
0.00892 mol OH- • (1 mol Ba(OH)2 / 2 mol OH-) • (1 L Ba(OH)2 / 0.230 M Ba(OH)2) = 0.0194 L = 19.4 mL Ba(OH)2
Answer:
4.8 g/mL is the density of chloroform vapor at 1.00 atm and 298 K.
1/2=5750 years, 1/2(1/2)=1/4, (1/2)(1/2)(1/2)=1/8, (1/2)(1/2)(1/2)(1/2)=1/6
4 halflives have passed so 4(5750)=23000 years since the tree was chopped down
1000000 atoms (1/2)=500000 atoms(1/2)=250000(1/2)=125000(1/2)=62500 atoms would remain in the wood after 4 halflives
Dinosaurs became extinct around 62 million years ago, so if 14C's half life has a value of 5750 years, it would be gone or in such small amounts that dating would be ineffective today.
As Potassium decays into Argon in 1.3 billion years, apart from volcanic activity, it would enable geologists to effectively date things that are really, really, really old.