<u>Answer:</u> The correct answer is Option A.
<u>Explanation:</u>
Standard enthalpy of formation is the change in enthalpy of one mole of a substance present at the standard state that is 1 atm of pressure and 298 K of temperature. The substance is formed from its pure elements under the same conditions.
We are given a chemical compound having chemical formula 
This compound is formed by the combination of calcium, nitrogen and oxygen elements.
The chemical equation for the formation of
from the components in their standard states follows:

Hence, the correct answer is Option A.
I am attempting the problem for phosphonium Ion rather than its chloride salt. The chemical equation is shown below along with molar masses in mg.
First of all we will calculate the amounts of reactants required for the synthesis of 220 mg of phophonium ion. Calculations for both reactants is as follow,
For
Benzyl chloride,

=

Solving for X,
X =

X = 78.79 mg
For PPh₃:

=

Solving for X,
X =

X = 163.27 mg
Now, Assuming these values as for 95 % conversion, we can calculate 100 % yield as follow,
when

=

Solving for X,
X =

= 231.57 mg
Now, calculate reactants mass with respect to 231.57 mg
when

=

Solving for ,
X =

=
82.93 mg of Benzyl chloride
when

=

Solving for ,
X =

=
171.85 mg of PPh3
So, reaction was started with reacting
82.93 mg of Benzyl Chloride and
171.85 mg of Triphenyl Phosphine.
Answer:
328.1 K.
Explanation:
- To calculate the no. of moles of a gas, we can use the general law of ideal gas: <em>PV = nRT</em>.
where, P is the pressure of the gas in atm.
V is the volume of the gas in L.
n is the no. of moles of the gas in mol.
R is the general gas constant,
T is the temperature of the gas in.
- If n is constant, and have two different values of (P, V and T):
<em>P₁V₁T₂ = P₂V₂T₁</em>
<em></em>
P₁ = 1.0 atm (standard P), V₁ = 72.1 L, T₁ = 25°C + 273 = 298 K (standard T).
P₂ = 93.6 kPa = 0.924 atm, V₂ = 85.9 L, T₂ = ??? K.
<em>T₂ = P₂V₂T₁/P₁V₁ = </em>(0.924 atm)(85.9 L)(298 K)/(1.0 atm)(72.1 L) <em>= 328.1 K.</em>
<em></em>
Answer : The number of grams of solute in 500.0 mL of 0.189 M KOH is, 5.292 grams
Solution : Given,
Volume of solution = 500 ml
Molarity of KOH solution = 0.189 M
Molar mass of KOH = 56 g/mole
Formula used :

Now put all the given values in this formula, we get the mass of solute KOH.


Therefore, the number of grams of solute in 500.0 mL of 0.189 M KOH is, 5.292 grams
Answer:
483.27 minutes
Explanation:
using second faradays law of electrolysis