<em>Answer:</em>
The order of liquid from top to bottom is as follow
<em>Explanation:</em>
Chart of densities:
- Red = 1.2 g/cm∧3
- Blue = 1.6 g/cm∧3
- green = 0.8 g/cm∧3
- Purple = 0.1 g/cm∧3
<em>Density: </em>
Density is the ratio of mass and volume as follow
d = m/v
<em>Summary:</em>
- Greater the density, it will be at bottom and vice versa.
- Blue liquid has greater density so it will be at bottom
- Purple liquid has low density, so it will be at top.
Sorry, Cant really tell how to differentiate the students and trial times
Answer:
The molarity of this sugar solution in water is 2.18 M
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of sugar (C12H22O11) = 186.55 grams
Molar mass of C12H22O11 = 342.3 g/mol
Volume of water = 250.0 mL = 0.250 L
Step 2: Calculate moles sugar
Moles sugar = mass sugar / molar mass sugar
Moles sugar = 186.55 grams / 342.3 g/mol
Moles sugar = 0.545 moles
Step 3: Calculate molarity of the sugar solution
Molarity = moles sugar / volume of water
Molarity = 0.545 moles / 0.250 L
Molarity = 2.18 MThe molarity of this sugar solution in water is 2.18 M
Lipids cannot be compressed since there is only a small distance between the molecules when bonded
Answer : The correct option is, (a) paramagnetic with two unpaired electrons.
Explanation :
According to the molecular orbital theory, the general molecular orbital configuration will be,
![(\sigma_{1s}),(\sigma_{1s}^*),(\sigma_{2s}),(\sigma_{2s}^*),(\sigma_{2p_z}),[(\pi_{2p_x})=(\pi_{2p_y})],[(\pi_{2p_x}^*)=(\pi_{2p_y}^*)],(\sigma_{2p_z}^*)](https://tex.z-dn.net/?f=%28%5Csigma_%7B1s%7D%29%2C%28%5Csigma_%7B1s%7D%5E%2A%29%2C%28%5Csigma_%7B2s%7D%29%2C%28%5Csigma_%7B2s%7D%5E%2A%29%2C%28%5Csigma_%7B2p_z%7D%29%2C%5B%28%5Cpi_%7B2p_x%7D%29%3D%28%5Cpi_%7B2p_y%7D%29%5D%2C%5B%28%5Cpi_%7B2p_x%7D%5E%2A%29%3D%28%5Cpi_%7B2p_y%7D%5E%2A%29%5D%2C%28%5Csigma_%7B2p_z%7D%5E%2A%29)
As there are 14 electrons present in the given configuration.
The molecular orbital configuration of molecule will be,
![(\sigma_{1s})^2,(\sigma_{1s}^*)^2,(\sigma_{2s})^2,(\sigma_{2s}^*)^2,(\sigma_{2p_z})^2,[(\pi_{2p_x})^1=(\pi_{2p_y})^1],[(\pi_{2p_x}^*)^0=(\pi_{2p_y}^*)^0],(\sigma_{2p_z}^*)^0](https://tex.z-dn.net/?f=%28%5Csigma_%7B1s%7D%29%5E2%2C%28%5Csigma_%7B1s%7D%5E%2A%29%5E2%2C%28%5Csigma_%7B2s%7D%29%5E2%2C%28%5Csigma_%7B2s%7D%5E%2A%29%5E2%2C%28%5Csigma_%7B2p_z%7D%29%5E2%2C%5B%28%5Cpi_%7B2p_x%7D%29%5E1%3D%28%5Cpi_%7B2p_y%7D%29%5E1%5D%2C%5B%28%5Cpi_%7B2p_x%7D%5E%2A%29%5E0%3D%28%5Cpi_%7B2p_y%7D%5E%2A%29%5E0%5D%2C%28%5Csigma_%7B2p_z%7D%5E%2A%29%5E0)
The number of unpaired electron in the given configuration is, 2. So, this is paramagnetic. That means, more the number of unpaired electrons, more paramagnetic.
Hence, the correct option is, (a) paramagnetic with two unpaired electrons.