Answer:
The number of moles of potassium hydroxide, KOH required to make 4 moles of K₂SO₄ is 8 moles of KOH
Explanation:
2KOH + H₂SO₄ → K₂SO₄ + 2H₂O
From the above reaction, we have 2 moles of KOH combining with 1 mole of H₂SO₄ to produce 1 mole of K₂SO₄ and 2 moles of H₂O.
Therefore the number of moles of potassium hydroxide that will be needed to make 4 moles of K₂SO₄ is;
8KOH + 4H₂SO₄ → 4K₂SO₄ + 8H₂O
8 moles of KOH is required to make 4 moles of K₂SO₄.
Answer:
Final pressure = 2.3225 atm
Amontons’s law states that
At constant volume and number of molecules, the pressure of a given mass of gas is directly proportional to its temperature
Explanation:
Temperature causes increased excitement of gas molecules increasing the number of collisions with the walls of the container which is sensed as increase in pressure
Amontons’s law: P/T = Constant at constant V and n
That is P1/T1 = P2/T2
Where temperature is given in Kelvin
Hence T1 of 10°C = 273.15 + 10 = 283.15K
Also temperature T2 of 40°C = 313.15 K
Hence
P2 = (P1/T1)×T2 = (2.1/283.15)×313.15 = 2.3225 atm
Answer:
Concentration of sulfuric acid in the acid rain sample is 0.0034467 mol/L.
Explanation:
Volume of NaOH = 1.7 ml = 0.0017 L
Molarity of NaOH = 0.0811 M
Moles of NaOH = n
n = 0.0001378 mol

According to reaction, 2 mol of NaOH neutralize 1 mol of sulfuric acid.
Then 0.0001378 mol of NaOH will neutralize:
of sulfuric acid.
Concentration of sulfuric acid in the acid rain sample: x

Concentration of sulfuric acid in the acid rain sample is 0.0034467 mol/L.
Answer:
if chemistry hadn't been put up to practical use, we wouldn't truly understand the reason why humans are humans like makes up humans (including other understandings of biology, etc) and we wouldn't be able to have the advancements we have today (vaccines, etc).
Explanation:
Answer:
flavorists, work primarily in the food, beverage, pharmaceutical, cosmetic, and pet industries. They use scientific and analytical tools, along with creativity, to boost natural flavors and create new ones