Answer;
1.6 kg.
Solution;
The density is 1.36 g/ml;
The volume is 1.25 qt
However; 1 qt = 946.35 ml
Mass is given by; density × volume;
= 1.25 qts × 946.25 ml/qt × 1.36 g/ml =1609 g
but; 1 kg = 1000 g
Hence the mass = 1609/1000 = 1.609 Kg or 1.61 (sig figs)
25 g of NH₃ will produce 47.8 g of (NH₄)₂S
<u>Explanation:</u>
2 NH₃ + H₂S ----> (NH₄)₂S
Molecular weight of NH₃ = 17 g/mol
Molecular weight of (NH₄)₂S = 68 g/mol
According to the balanced reaction:
2 X 17 g of NH₃ produces 68 g of (NH₄)₂S
1 g of NH₃ will produce
g of (NH₄)₂S
25g of NH₃ will produce
of (NH₄)₂S
= 47.8 g of (NH₄)₂S
Therefore, 25 g of NH₃ will produce 47.8 g of (NH₄)₂S
Answer:
A scientific question to be asked is; <em>What is the average speed of the toy car?</em>
Explanation:
A scientific question is a question which is well defined, the values in the question can be measured, and the inputs and outputs related to the question are controllable
The parameters measured in the experiment are;
The time elapsed during the movement of the car, <em>Δt</em>
The distance the car moves, <em>d</em>
From the obtained measurements, the value can be calculated is the average speed of the toy car as follows;

Therefore, a scientific question to be asked that will be answered by doing the experiment is; What is the average speed of the toy car?
I'm going to suppose you want the adjusted chemical reaction, using the formulas of the compounds. You can see it in the image attached.
Answer:
46.6 laps
Explanation:
Step 1: Given data
- Length of the lap (l): 1056 ft
- Total distance to be run (d): 15.0 km
Step 2: Convert "l" to km
We will use the conversion factor 1 km = 3280.84 ft.
1056 ft × (1 km / 3280.84 ft) = 0.3219 km
Step 3: Calculate the number of laps that you should run
We will use the following expression.
laps = d/l
laps = 15.0 km/(0.3219 km/lap)
laps = 46.6 laps