Answer:
The total amount of Au is $ 
Explanation:
Given that,
Mass of 1.0 ml of Au
Total volume of water in oceans 
We need to calculate the volume in ml
Using given volume


We need to calculate the total mass of Au
Using given data


So, The total mass of Au is 
The mass will be in ounce,


The total amount of the Au Will be


Hence, The total amount of Au is $ 
Answer:
99°C
Explanation:
asking questions is Best in life of education
Answer:
• pH = 3.0
• pH = 2.70
• pH = 3.61
• pH = 8.28
• pH = 1.40
Explanation:
El pH es una medida en química usada para determinar el grado de acidez o basicidad en una solución.
Se define como:
pH = -log₁₀ [H⁺]
<em>El - logaritmo de la concentración molar de H⁺</em>
<em />
Para las concentraciones de H⁺ dadas:
• [H+] = 0.001 M
pH = -log (0.001M) = 3
pH = 3.0
• [H+] = 0.002 M
pH = -log (0.002M)
pH = 2.70
• [H+] = 2.45X10-4 M
pH = -log (2.45X10-4 M )
pH = 3.61
• [H+] = 5.2X10-9 M
pH = -log (5.2X10-9 M)
pH = 8.28
• [H+] = 0.04 M
pH = -log (0.04M)
pH = 1.40
Answer:
CO = zero
CO2 =1 bar
O2 = 2.02 bar
Explanation:
We are given
initial pressure of CO = 1bar
total pressure = 3.52 bar
so initial pressure of O2 = 3.52 - 1 = 2.52 bar
the reaction is
2CO + O2 → 2CO2
using the unitary method
2 moles of CO2 → 1 mole of O2
1 bar of CO →
(required)
but we have more oxygen present , that means CO is the limiting reagent
- Final pressure of CO will be zero as it is the limiting reagent so it will be consumed completely
- 1 bar of CO →
of CO2 - 2.52 bar O2 (initially) - 0.5 bar (reacted) = 2.02bar O2
Answer:
The concentration is 50,8 % w/v and radio strengths = 1,96.
Explanation:
Phenobarbital sodium is a medication that could treat insomnia, for example.
2,0 M of Phenobarbital sodium means 2 moles in 1L.
The concentration units in this case are %w/v that means 1g in 100 mL and ratio strengths that means 1g in <em>r</em> mL. Thus, 2 moles must be converted in grams with molar weight -254 g/mole- and liters to mililiters -1 L are 1000mL-. So:
2 moles ×
= 508 g of Phenobarbital sodium.
1 L ×
= 1000 mL of solution
Thus, % w/v is:
× 100 = 50,8 % w/v
And radio strengths:
= 1,96. Thus, you have 1 g in 1,96 mL
I hope it helps!