The answer is that first you add 5.00+7.12=12.12
Answer:
The final volume of the sample of gas
= 0.000151 
Explanation:
Initial volume
= 200 ml = 0.0002
Initial temperature
= 296 K
Initial pressure
= 101.3 K pa
Final temperature
= 336 K
Final pressure
= K pa
Relation between P , V & T is given by

Put all the values in the above equation we get

= 0.000151 
This is the final volume of the sample of gas.
Answer:
Correct, because B it is reported to the nearest miligram
Explanation:
4.6 rounded up is 5
Binding energy is the energy needed to emit the electron from the shell. Using the formula below to compute for BE. Binding Energy BE = Energy of photon - Kinetic energy electron
where
Energy proton= 633 keV
KE electron = 606 keV
Binding energy BE = 27 keVThe binding energy of the k subshell is equal to 27 keV.
Answer: The reaction is not at equilibrium and will proceed to make more products to reach equilibrium.
Explanation:
Equilibrium constant is defined as the ratio of concentration of products to the concentration of reactants each raised to the power their stoichiometric ratios. It is expressed as
K is the constant of a certain reaction when it is in equilibrium, while Q is the reaction quotient of activities of products and reactants at any stage other than equilibrium of a reaction.
For the given chemical reaction:
The expression for
is written as:
Given :
= 54.8
Thus as
, the reaction will shift towards the right i.e. towards the product side.