Answer is: 6.022·10²² molecules of glucose.
c(glucose) = 100 mM.
c(glucose) = 100 · 10⁻³ mol/L.
c(glucose) = 0.1 mol/L; concentration of glucose solution.
V(glucose) = 1 L; volume of glucose solution.
n(glucose) = c(glucose) · V(glucose).
n(glucose) = 0.1 mol/L · 1 L.
n(glucose) = 0.1 mol; amount of substance.
N(glucose) = n(glucose) · Na (Avogadro constant).
N(glucose) = 0.1 mol · 6.022·10²³ 1/mol.
N(glucose) = 6.022·10²².
Answer:
False. It should read that both plant and animal species are in danger of extinction, and climate change can destroy habitats.
Explanation:
The approximate alcohol content is 210 ml.
Explanation:
It can be deduced from the question that each bottle is of 1000ml or 1 litre.
The first bottle is one half full means it has 500 ml of solution and it has 20% alcohol in it. So volume of alcohol in the solution is
20/100*500
=100 ml
The first bottle is one fifth full, so the volume of mixture is 1/5th of 1000ml
so it is 200ml having 30% alcohol
30/100*200
= 60 ml
The third bottle is one tenth full so its volume is 1/10*1000
100 ml. having 50% of alcohol
50/100*100
50 ml.
The alcohol content obtained from all these 3 litres is:
100+60+50
= 210 ml of alchohol is obtained from 800 ml of mixture.
Answer: Lead(II) nitrate but idk the rest
Explanation:
Answer:
The energy difference between these 2p and 2s orbitals is 
Explanation:
Wavelength of the photon emitted = 
Energy of the photon will corresponds to the energy difference between 2p and 2s orbital = E
Energy of the photon is given by Planck's equation:

h = Planck's constant = 
c = Speed of the light = 


The energy difference between these 2p and 2s orbitals is 