Answer : The molarity of solution is, 1.00 M
Explanation : Given,
Moles of
= 0.500 mol
Volume of solution = 0.500 L
Molarity : It is defined as the number of moles of solute present in one liter of volume of solution.
Formula used :

Now put all the given values in this formula, we get:

Therefore, the molarity of solution is, 1.00 M
Answer:
Explanation:I would need more info to understand this question but explaining molecules is pretty easy tho
<h3>
Answer:</h3>
0.699 mole CaCl₂
<h3>
Explanation:</h3>
To get the number of moles we use the Avogadro's number.
Avogadro's number is 6.022 x 10^23.
But, 1 mole of a compound contains 6.022 x 10^23 molecules
In this case;
we are given 4.21 × 10^23 molecules of CaCl₂
Therefore, to get the number of moles
Moles = Number of molecules ÷ Avogadro's constant
= 4.21 × 10^23 molecules ÷ 6.022 x 10^23 molecules/mole
= 0.699 mole CaCl₂
Hence, the number of moles is 0.699 mole of CaCl₂
Answer:
The equation for the reaction of one sodium bicarbonate ( NaHCO3 ) molecule with one citric acid (C6H8O7) molecule is the following:
Sodium Bicarbonate + Citric Acid ⇒ Water + Carbon Dioxide + Sodium Citrate
NaHCO3 + C6H8O7 ⇒ 3 CO2 + 3 H2O + Na3C6H5O7
Explanation:
The reaction is in balance, that is, the whole H2CO3 is not finished, but a little bit of this acid is left in the solution. Therefore, when sodium bicarbonate is added to the solution with citric acid, sodium citrate salt (C6H5O7Na3) and carbonic acid (H2CO3) are formed, which is rapidly broken down into water (H2O) and carbonic oxide (CO2).
C6H8O7 + NaHCO3 ⇒ C6H5O7Na3 + 3 H2CO3
C6H5O7Na3 + 3 H2CO3 ⇔ C6H5O7Na3 + 3 H2O + 3 CO2
Answer:
What mass (g) of barium iodide is contained in 188 mL of a barium iodide solution that has an iodide ion concentration of 0.532 M?
A) 19.6
B) 39.1
C) 19,600
D) 39,100
E) 276
The correct answer to the question is
B) 39.1 grams
Explanation:
To solve the question
The molarity ratio is given by
188 ml of 0.532 M solution of iodide.
Therefore we have number of moles = 0.188 × 0.532 M = 0.100016 Moles
To find the mass, we note that the Number of moles =
from which we have
Mass = Number of moles × molar mass
Where the molar mass of Barium Iodide = 391.136 g/mol
= 0.100016 moles ×391.136 g/mol = 39.12 g