We can predict the order of the elements given above according from the highest to lowest first ionization energies by using the trends in a periodic table. For elements in a family, the ionization energy decreases as it goes down. Therefore, the correct order would be Be, Mg, Ca, Sr.
Given two electrons with charge of 1.5x10^-10 m
The electostatic force between them is determined by this formula:
F = kq1q2/r^2
where
k = 9x10^9
q1 = q2 = 1.5x10^-10
r = 2.82x10^-15
F = 9x10^9 * (1.5x10^-10)^2 / 2.82x10^-15
= 71808.51
Answer:
Molarity = 0.01 M
Explanation:
Molarity is used to measure the concentration of a solution. It will be same for the whole solution or a small amount of solution if the solution is homogeneous.
So, <u>Molarity of 200 mL of solution = Molarity of 50 mL of solution</u>


given mass of aspirin = 360 mg = 0.36 g
molar mass of aspirin = 180 g
Volume of solution = 200 mL = 0.2 L


Therefore, Molarity = 0.01 M
1.2 moles of (nph4)3po3 is.......159.6 grams
When oil and water are stirred together, water molecules will attract each other electrically, but they will not attract oil molecules, causing separation.
- Water is a polar molecule while oil is a non-polar molecule. Water can only dissolve polar molecules and hence, oil is insoluble in water.
- When water comes in contact with oil, water molecules attract each other, while the oil molecules stick together, hence, forming two separate layers of water and oil. The oil layer floats on the water layer.
- Therefore, when oil and water are stirred together, water molecules will attract each other electrically, but they will not attract oil molecules, causing separation.
Learn more: brainly.com/question/7484286?referrer=searchResults