Answer:
The specific heat of the alloy 
Explanation:
Mass of an alloy
= 25 gm
Initial temperature
= 100°c = 373 K
Mass of water
= 90 gm
Initial temperature of water
= 25.32 °c = 298.32 K
Final temperature
= 27.18 °c = 300.18 K
From energy balance equation
Heat lost by alloy = Heat gain by water
[
-
] =
(
-
)
25 ×
× ( 373 - 300.18 ) = 90 × 4.2 (300.18 - 298.32)

This is the specific heat of the alloy.
Answer: False. Hope this helps!!
<u>Answer:</u> The correct answer is Option A.
<u>Explanation:</u>
Standard enthalpy of formation is the change in enthalpy of one mole of a substance present at the standard state that is 1 atm of pressure and 298 K of temperature. The substance is formed from its pure elements under the same conditions.
We are given a chemical compound having chemical formula 
This compound is formed by the combination of calcium, nitrogen and oxygen elements.
The chemical equation for the formation of
from the components in their standard states follows:

Hence, the correct answer is Option A.
Answer:Yes they are in the same mineral group
Explanation:zinc is the central elements there. The rest of the elements are present as impurities due to where it was found. Like carbon is can be found in the soil, silicon with oxygen is basically sand, hydrogen is in the atmosphere and also in water and soil too. So apart from zinc, the rest are normal day to day elements.