Answer:
Explanation:
The vapor pressure of diethyl ether (ether) is 463.57 mm Hg at 25 °C. A nonvolatile, nonelectrolyte that dissolves in diethyl ether is aspirin. Calculate the vapor pressure of the solution at 25 °C when 14.88 grams of aspirin, C9H8O4 (180.1 g/mol), are dissolved in 269.2 grams of diethyl ether. diethyl ether = CH3CH2OCH2CH3 = 74.12 g/mol.
mol of C4H10O = mass of C4H10O / molar mass of C4H10O
= 242.1 g / 74.12 g/mol
= 3.266 mol
mol of C9H8O4 = mass of C9H8O4 / molar mass of C9H8O4
= 10.33 g / 180.1 g/mol
= 0.05736 mol
mole fraction of C4H10O,
X = mole of CHH1O0 / total mol
= (3.266)/(3.266 + 0.05736)
= 0.9827
now use:
P = Po*X
P = 463.57 * 0.9827
= 455.6 mm Hg
21.28s
Explanation:
This is a rate problem.
Number of parts produced = 225
Time taken to produce= 8hours
Rate of production is the amount of parts produced in a duration of time.
Now convert 8 hours to minute;
60 minutes = 1hr
8 hours = 60 x 8 = 480minutes
Now:
Rate of production =
= 0.47parts/minute
Now, to produce 10 parts;
It takes;
0.47 parts to be produced in 1 minute
10 parts would be produced in
= 21.28s
learn more;
Rate brainly.com/question/1634276
#learnwithBrainly
<u>Answer:</u>
<u>For 1:</u> The mass of
in the original mixture is 10.46 g
<u>For 2:</u> The mass of
in the original mixture is 21.11 g
<u>Explanation:</u>
We are given:
Mass of water = 1.90 g
Mass of carbon dioxide = 13.64 g
Mass of oxygen = 4.10 g
The given chemical reaction for decomposition of
follows:

By Stoichiometry of the reaction:
of oxygen is produced when
of potassium chlorate is decomposed.
So, 4.10 g of oxygen will be produced when =
of potassium chlorate is decomposed.
Amount of
in the mixture = 10.46 g
The given chemical reaction for decomposition of
follows:

By Stoichiometry of the reaction:
18 g of water is produced when
of potassium bicarbonate is decomposed.
So, 1.90 g of water will be produced when =
of potassium bicarbonate is decomposed.
Amount of
in the mixture = 21.11 g
Answer:
3 regions of high electronic density
2 simple links
1 double bond
Explanation:
Hello!
First we calculate the total valence electrons that make up the molecule (6 + 6 * 3 = 24)
We locate six electrons forming the bonds and complete the octecs with the remaining 18 electrons.
We move 2 electrons of an oxygen to complete the sulfur octet.
Successes with your homework!
The valence of an atom is defined as the number of bonds formed by the atom in the molecule.
The given atomic number is 7.
The electronic configuration of atom having atomic number 7 is:

From the electronic configuration, it is clear that number of electrons in the outer most orbital (valence shell electron) is 5.
Hence, for an atom whose atomic number is 7. Its valence is 5.