Answer:
B. PhCHO
Explanation:
Every organic group shows a characteristic IR absorption at certain wavelength . With the help of these absorption spectra we can identify the group present on organic molecules .
The wave number of 2710 cm⁻¹ is absorbed by aldehyde bond stretching .
The wave number of 1705 cm⁻¹ is shown by conjugated aldehyde . So the most likely compound among given compounds is PhCHO .
PH is calculated using <span>Handerson- Hasselbalch equation,
pH = pKa + log [conjugate base] / [acid]
Conjugate Base = Acetate (CH</span>₃COO⁻)
Acid = Acetic acid (CH₃COOH)
So,
pH = pKa + log [acetate] / [acetic acid]
We are having conc. of acid and acetate but missing with pKa,
pKa is calculated as,
pKa = -log Ka
Putting value of Ka,
pKa = -log 1.76 × 10⁻⁵
pKa = 4.75
Now,
Putting all values in eq. 1,
pH = 4.75 + log [0.172] / [0.818]
pH = 4.072
Missing table!! write the elements with the first letter of the symbol with Upper Caps letters!!!
http://www.chemeddl.org/services/moodle/media/QBank/GenChem/Tables/EStandardTable.htm
<span>Ni2+ +Pb(s) → Ni(s) + Pb2+
</span>The potential of the oxidation of Pb(s) --> Pb2+(aq) is 0.126 V
The potential of the reduction go Ni2+(aq) --> Ni(s) is -0.25 V
<span>Add the two together and the potential for the reaction is -0.124 V (NO SPONTANEOUS THE SIGN IS NEGATIVE)
</span><span>au3+ + al(s) → au(s) + al3+Au3+(aq) -> Au(s) +1.5 VAl -> Al3+ +1.66VV= 3.16 (SPONTANEOUS THE SIGN OF THE PONTENTIAL IS POSITIVE)</span><span>Sr2+ + Sn(s) → Sr(s) + Sn2+
</span>
Sr2+(aq) + 2 e– <span> Sr(s) V= -2.89V
</span>Sn -> Sn2+ V= 0.14 V
V= -2.75 V (no spontaneous)
<span>Fe2+ + Cu(s) → Fe(s) + Cu2+
</span>Fe2+(aq) + 2 e–<span> </span><span> Fe(s) V= -0.44 V
</span>Cu -> C2+ V = - 0.337V
V= - 0.777V (no spontaneous)
Answer:


Explanation:
Hello,
In this case, we can compute the mole fraction of benzene by using the following formula:

Whereas n accounts for the moles of each substance, thus, we compute them by using molar mass of benzene and cyclohexane:

Thus, we compute the mole fraction:

Next, for the molality, we define it as:

Whereas we also use the moles of benzene but rather than the moles of cyclohexane, its mass in kilograms (0.08074 kg), thus, we obtain:

Or just 0.990 m in molal units (mol/kg).
Best regards.
Molarity = number of moles of solute/liters of solution
number of moles of solute = molarity x liters of solution
Part (a): <span>30.00 ml of 0.100m Cacl2
number of moles of CaCl2 = 0.1 x 0.03 = 3x10^-3 moles
1 mole of CaCl2 contains 2 moles of chlorine, therefore 3x10^-3 moles of CaCl2 contains 6x10^-3 moles of chlorine
Part (b): </span><span>10.0 ml of 0.500m bacl2
number of moles of BaCl2 = 0.5 x 0.01 = 5x10^-3 moles
1 mole of BaCl2 contains 2 moles of chlorine, therefore 5x10^-3 moles of BaCl2 contains 10x10^-3 moles of chlorine
Part (c): </span><span>4.00 ml of 1.000m nacl
number of moles of NaCl = 1 x 0.004 = 0.004 moles
1 mole of NaCl contains 1 mole of chlorine, therefore 4x10^-3 moles of NaCl contains 4x10^-3 moles of chlorine
Part (d): </span><span>7.50 ml of 0.500m fecl3
number of moles of FeCl3 = 0.5 x 0.0075 = 3.75x10^-3 moles
1 mole of FeCl3 contains 3 moles of chlorine, therefore 3.75x10^-3 moles of FeCl3 contains 0.01125 moles of chlorine
Based on the above calculations, the correct answer is (d)</span>