Answer:
The answer to your question is P = 1.357 atm
Explanation:
Data
Volume = 22.4 L
1 mol
temperature = 100°C
a = 0.211 L² atm
b = 0.0171 L/mol
R = 0.082 atmL/mol°K
Convert temperature to °K
Temperature = 100 + 273
= 373°K
Formula

Substitution

Simplify
(P + 0.0094)(22.3829) = 30.586
Solve for P
P + 0.0094 = 
P + 0.0094 = 1.366
P = 1.336 - 0.0094
P = 1.357 atm
Answer:
D
Explanation:
a precipitate is formed from a solution
Answer:
0.00077 qt
Explanation:
Density -
Density of a substance is given by the mass of the substance divided by the volume of the substance .
Hence , d = m / V
V = volume
m = mass ,
d = density ,
From the question ,
The mass mercury = 100 g
Density of mercury = 13.6 g/cm³ .
Hence , by using the above formula ,and putting the corresponding values , the volume of mercury is calculated as -
d = m / V
13.6 g/cm³ = 100 g / V
V = 7.35 cm³
1 cm³ = 0.001 L
V = 7.35 * 0.001 L = 0.0073 L
Since ,
1 L = 1.06 qt
V = 0.0073* 1.06 qt = 0.0077 qt
A Daughter Isotope is...
===
The remaining nuclide left over from radioactive decay.
===
Hope this helps! :)
Answer: 0.548J/g°C
Explanation:
Q = s × m × DeltaT
Q = Heat (J)
S = Specific Heat Capacity
M = mass (g)
DeltaT = Change in temperature (°C)
0.158Kg x 1000 = 158g
2.510J = s x 158g x (61°C-32°C)
2.510J/(158g x 29°C) = s
S = 0.54779.... J/g°C
S = 0.548 J/g°C