After some thinking I have come to the conclusion that the answer is C.
<span>Calculating the moles and the moles ratio of the elements gives us the ratio of atoms in each element.
Converting the percentage of element into grams
40.25% carbon = 40.25/100 = .4025 * 100 g of carbon = 40.25g of C
6.19% hydrogen = 6.19/100 = .0619 * 100g g of hydrogen = 6.19g of H
8.94% oxygen = 8.94/100 = .0819 * 100 g of oxygen = 8.19g of O
44.62% bromine = 44.62/100 = .4462 * 100 g of bromine = 44.62g of Br
Converting the grams of element into moles
(48.38 g C) (1 mol/ 12.10 g C) = 4.028 mol C
(8.12 g H) (1 mol/ 1.008 g H) = 8.056 mol H
(53.38 g O) (1 mol/ 16.00 g O) = 3.336 mol O
(44.62g of Br)(0.012515018021626 moles) = 0.55842 mol Br
Calculating the moles ratio of elements by dividing the small number of moles of an element
4.028 mol C /0.55842 = 7.2 mol C x 5 = 36 mol C
8.056 mol H / 0.55842 = 14.42 mol H = 72 mol H
3.336 mol O / 0.55842 = 5.97 mol O = 30 mol O
0.55842 mol Br / 0.55842 = 1mol Br = 5 mol Br
So the empirical formula is (C6H12O5)6Br5</span>
Formula of hydrated sodium carbonate : Na₂CO₃.10H₂O, so moles of water in one mole of hydrated salt = 10
<h3>Further explanation</h3>
Hydrate is a compound that binds water (H₂O), usually in the form of crystals/ solids
If these compounds are dissolved in water or heated, the hydrates can decompose:
Example: X.YH₂O (s) → X (aq) + YH₂O (l)
The formula for the hydrated compound contains: YH2O
The mole ratio shows the ratio of the coefficients of the hydrate compound
10.45 hydrated sodium carbonate(Na₂CO₃.xH₂O) were heated until 3.87 of 3.87of anhydrous (Na₂CO₃) remained, so
mass H₂O released :

mass Na₂CO₃ = 3.87 g
mol ratio Na₂CO₃(MW= g/mol) : H₂O(MW=18 g/mol) =

Answer:
The molarity of this sugar solution in water is 2.18 M
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of sugar (C12H22O11) = 186.55 grams
Molar mass of C12H22O11 = 342.3 g/mol
Volume of water = 250.0 mL = 0.250 L
Step 2: Calculate moles sugar
Moles sugar = mass sugar / molar mass sugar
Moles sugar = 186.55 grams / 342.3 g/mol
Moles sugar = 0.545 moles
Step 3: Calculate molarity of the sugar solution
Molarity = moles sugar / volume of water
Molarity = 0.545 moles / 0.250 L
Molarity = 2.18 MThe molarity of this sugar solution in water is 2.18 M
Answer:
The correct option is c
Explanation:
The chemical equation for the reaction of Z-4,5-dimethyloct-4-ene and HCl is shown on the first uploaded image
Now looking at the product we see that there are two who has four different groups attached to them this carbon are known as chiral carbons hence the product formed is a pair of diastereomers