The concentration of the drug stock solution is 1.5*10^-9 M i.e. 1.5 * 10^-9 moles of the drug per Liter of the solution
Therefore, the number of moles present in 1 ml i.e. 1*10^-3 L of the solution would be = 1 *10^-3 L * 1.5 * 10^-9 moles/1 L = 1.5 * 10^-12 moles
1 mole of the drug will contain 6.023*10^23 drug molecules
Therefore, 1.5*10^-12 moles of the drug will correspond to :
1.5 * 10^-12 moles * 6.023*10^23 molecules/1 mole = 9.035 * 10^11 molecules
The number of cancer cells = 2.0 * 10^5
Hence the ratio = drug molecules/cancer cells
= 9.035 *10^11/2.0 *10^5
= 4.5 * 10^6
Using a more concentrated HCl solution and Crushing the CaCO₃ into a fine powder makes the reaction to occur at a faster rate.
<u>Explanation:</u>
CaCO₃(s) + 2HCl(aq) → CaCl₂(aq) + H₂O(aq) + CO₂(g)
When calcium carbonate reacts with hydrochloric acid, it gives out carbon-dioxide in the form of bubbles and there is a formation of calcium chloride in aqueous medium.
The rate of the reaction can be increased by
- Using a more concentrated HCl solution
- Crushing the CaCO₃ into a fine powder
When concentrated acid is used instead of dilute acid then the reaction will occur at a faster rate.
When CaCO₃ is crushed into a fine powder then the surface area will increases thereby increasing the rate of the reaction.
Particles in a liquid are more loosely packed there for they have more room to move and can flow around eachother . Hope this helps XD
Acetic acid (CH3COOH) is a weak acid while methylamine (CH3NH2) is a weak base. During an acid base reaction, an acid tends to lose a proton while a base tends to accept a proton. The reaction at equilibrium is as follows:
↔
Hence the species in equilibrium are:
Acetate anion: CH3COO-
Methyl ammonium cation: CH3NH3+