<u>Answer:</u> The energy of the complex is 
<u>Explanation:</u>
To calculate the energy of the complex, we use the equation given by Planck which is:

where,
= Wavelength of the complex =
(Conversion factor:
)
h = Planck's constant = 
c = speed of light = 
= Avogadro's number = 
= energy of the complex
Putting values in above equation, we get:

Conversion factor used: 1 kJ = 1000 J
Hence, the energy of the complex is 
Answer:
CO = zero
CO2 =1 bar
O2 = 2.02 bar
Explanation:
We are given
initial pressure of CO = 1bar
total pressure = 3.52 bar
so initial pressure of O2 = 3.52 - 1 = 2.52 bar
the reaction is
2CO + O2 → 2CO2
using the unitary method
2 moles of CO2 → 1 mole of O2
1 bar of CO →
(required)
but we have more oxygen present , that means CO is the limiting reagent
- Final pressure of CO will be zero as it is the limiting reagent so it will be consumed completely
- 1 bar of CO →
of CO2 - 2.52 bar O2 (initially) - 0.5 bar (reacted) = 2.02bar O2
Answer:
(II) only correctly rank the bonds in terms of increasing polarity.
Explanation:
Bond polarity is proportional to difference in electronegativity between bonded atoms.
Atoms Electronegativity Bond Electronegativity difference
Cl 3.0 Cl-F 1.0
Br 2.8 Br-Cl 0.2
F 4.0 Cl-Cl 0
H 2.1 H-C 0.4
C 2.5 H-N 0.9
N 3.0 H-O 1.4
O 3.5 Br-F 1.2
I 2.7 I-F 1.3
Si 1.9 Cl-F 1.0
P 2.2 Si-Cl 1.1
Si-P 0.3
Si-C 0.6
Si-F 2.1
So, clearly, order of increasing polarity : O-H > N-H > C-H
So, (II) only correctly rank the bonds in terms of increasing polarity
The molarity is the number of moles in 1 L of the solution.
The mass of NH₃ given - 2.35 g
Molar mass of NH₃ - 17 g/mol
The number of NH₃ moles in 2.35 g - 2.35 g / 17 g/mol = 0.138 mol
The number of moles in 0.05 L solution - 0.138 mol
Therefore number of moles in 1 L - 0.138 mol / 0.05 L x 1L = 2.76 mol
Therefore molarity of NH₃ - 2.76 M
Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, mercury (II) oxide (HgO) is obtained via the reaction:

Nonetheless, since it is a reaction carried out in basic solution, mercury's half-reaction only, must be:

Thus, it is seen that OH ionis should be added due to the basic aqueous solution considering that 2 electrons are transferred from 0 to 2 in mercury.
Best regards.