Hmm. I'm not 100% sure but. I'm pretty sure it's A because the heated water is below and there's a hotter temp. Also because it's copper, heat will move more quickly. I'm not 100% sure, are there notes you can check?
To get the ans divide 5600by 78 and there is ur answer
Answer:
Explanation:
q= mc theta
where,
Q = heat gained
m = mass of the substance = 670g
c = heat capacity of water= 4.1 J/g°C
theta =Change in temperature=(
66-25.7)
Now put all the given values in the above formula, we get the amount of heat needed.
q= mctheta
q=670*4.1*(66-25.7)
=670*4.1*40.3
=110704.1
Answer:
13,2 %.
Explanation:
Overall yield = 0.55 * 0.24
= 0.132
= 13,2 %.
Answer: d. More than 6.5 grams of copper (II) is formed, and some copper chloride is left in the reaction mixture.
Explanation: 
As can be seen from the chemical equation, 2 moles of aluminium react with 3 moles of copper chloride.
According to mole concept, 1 mole of every substance weighs equal to its molar mass.
Aluminium is the limiting reagent as it limits the formation of product and copper chloride is the excess reagent as (14-7.5)=6.5 g is left as such.
Thus 54 g of of aluminium react with 270 g of copper chloride.
1.50 g of aluminium react with=
of copper chloride.
3 moles of copper chloride gives 3 moles of copper.
7.5 g of copper chloride gives 7.5 g of copper.