Answer:
1.505×10^23 atoms of lead
Explanation:
Volume of lead in the lungs = total volume of lungs = 5.60L
1 mole = 22.4L
5.6L of lead = 5.6/22.4 = 0.25 mole
From Avogadro's law
1 mole of lead contains 6.02×10^23 atoms of lead
0.25 mole of lead = 0.25×6.02×10^23 = 1.505×10^23 atoms of lead
Answer:
relative rate of diffusion is 1.05
Explanation:
According to Graham's law of difussion:
Rate of diffusion is inversely proportional to the square root of molecular weight of a molecule.
For two given molecules:

The given molecules are
Water = 18.01
Heavy water =20.03
Thus the relative rate of diffusion will be:

First, find percent of oxygen: atom/molecule... there are 2 atoms of Oxygen so: O2/C2H2O2 which is: 32g O2 / 58g C2H2O2 =32/58.
<span>Next, multiply this by the total mass (56g C2H2O2) and the units will cancel out (g*g/g -> g) leaving you with the mass of Oxygen: </span>
<span>56g C2H2O2 * 32g O2/58g C2H2O2 = 56*32/58= 31g</span>
N2(g) + 3 H2(g) = 2NH3(g)
Qc = (NH3^2) / { (N2)(H)^3)}
Qc= 0.48^2 /{ ( 0.60) (0.760^3) }= 0.875
Qc < Kc therefore the equilibrium will shift to the right. This implies that Nh3 concentration will increase