Here we have to calculate the heat required to raise the temperature of water from 85.0 ⁰F to 50.4 ⁰F.
10.857 kJ heat will be needed to raise the temperature from 50.4 ⁰F to 85.0 ⁰F
The amount of heat required to raise the temperature can be obtained from the equation H = m×s×(t₂-t₁).
Where H = Heat, s =specific gravity = 4.184 J/g.⁰C, m = mass = 135.0 g, t₁ (initial temperature) = 50.4 ⁰F or 10.222 ⁰C and t₂ (final temperature) = 85.0⁰F or 29.444 ⁰C.
On plugging the values we get:
H = 135.0 g × 4.184 J/g.⁰C×(29.444 - 10.222) ⁰C
Or, H = 10857.354 J or 10.857 kJ.
Thus 10857.354 J or 10.857 kJ heat will be needed to raise the temperature.
Answer:
Si14- Si^4+
As33- As^3-
Mg12- Mg^2+
Rb37- Rb^+
F9- F^-
Ge32- Ge^4+
Sn50- Sn^2+, Sn^4+
Explanation:
The elements shown in the answer have their common ions written beside them.
Silicon mostly forms positive ions in oxyacids and complex ions. Arsenic mostly forms its anion. Magnesium forms only the +2cation just as rubidium only forms the +1 cation. The fluoride ion is F^- while tin may for a +2*or +4 cation. Germanium usually forms the +4 cation.
One: looks to be correct for both answers. Certainly the first one is. The second depends on your other choices. But military use is one.
Two: is correct. Pd has (in this case) an atomic mass of 114 and its number is 46
Three: Even with my slop numbers, 4.98 is the answer (although I get 4.99 but again, my numbers are pretty sloppy).
Four: Slop numbers say 78.3, but 78 is the right answer.
Five: Slop numbers agree with Al2S3. I think that's D
They are all correct. Very Fine Work.
The equation is already balanced so the mole ratio is just 1/1 and from the question you could conclude that the equation is a single displacement
Formula of hydrated sodium carbonate : Na₂CO₃.10H₂O, so moles of water in one mole of hydrated salt = 10
<h3>Further explanation</h3>
Hydrate is a compound that binds water (H₂O), usually in the form of crystals/ solids
If these compounds are dissolved in water or heated, the hydrates can decompose:
Example: X.YH₂O (s) → X (aq) + YH₂O (l)
The formula for the hydrated compound contains: YH2O
The mole ratio shows the ratio of the coefficients of the hydrate compound
10.45 hydrated sodium carbonate(Na₂CO₃.xH₂O) were heated until 3.87 of 3.87of anhydrous (Na₂CO₃) remained, so
mass H₂O released :

mass Na₂CO₃ = 3.87 g
mol ratio Na₂CO₃(MW= g/mol) : H₂O(MW=18 g/mol) =
