<span>Answer:
.01 moles of D to .005 moles of L ~ so, .01+.005 = .015 total; using this total value, divide the portions of D and L.
so .01/.015 to .005/.015 ~ 67% D to 33% L.
And thus, the enantiomer excess will be 34%.</span>
The answer is 200 g.
If the molar mass of CaCl2 is 110.98 g/mol, this means there are 110.98 g in 1 L of 1 M solution.
Let's find how many g of CaCl2 are present in 0.720 M.
110.98 g : 1 M = x : 0.720 M
x = 110.98 g * 0.720 M : 1 M
x = 79.90 g
So there are 79.90 g in 0.720 M. In other words, in 1 L of 0.720 M solution there will be 79.90 g.
Now, we need to prepare ten beakers with 250 mL of solutions:
10 * 250 mL = 2500 mL = 2.5 L
79.90 g : 1 L = x : 2.5 L
x = 79.90 g * 2.5 L : 1 L
x = 199.75 g ≈ 200 g
The right answer is 271.78 degrees for cyclohexane.
For each liquid there is a precise relationship between pressure and boiling temperature, we can define the boiling temperature as the moment when the first bubble of vapor appears on the surface of a liquid.
Answer:
<em>6960000 Nickel atoms</em>
<em></em>
Explanation:
radius = 125 pm = 125 x 10^-12 m
diameter of each atom = 125 pm x 2 = 250 pm = 250 x 10^-12 m
span of distance to be achieved = 1.74 mm = 1.74 x 10^-3 m
number of nickel atoms = (1.74 x 10^-3 m)/(250 x 10^-12 m) = <em>6960000 Nickel atoms</em>