Answer:- 0.138 M
Solution:- The buffer pH is calculated using Handerson equation:

acts as a weak acid and
as a base which is pretty conjugate base of the weak acid we have.
The acid hase two protons(hydrogen) where as the base has only one proton. So, we could write the equation as:

Phosphoric acid gives protons in three steps. So, the above equation is the second step as the acid has only two protons and the base has one proton.
So, we will use the second pKa value. The acid concentration is given as 0.10 M and we are asked to calculate the concentration of the base to make a buffer of exactly pH 7.00.
Let's plug in the values in the equation:



Taking antilog:


On cross multiply:
[base] = 1.38(0.10)
[base] = 0.138
So, the concentration of the base that is
required to make the buffer is 0.138M.
Carbon is what you breathe out and chloride is like somewhere in your immune system
To compute the energy, Q, needed to melt a certain amount of ice, n, in moles, we have

where the latent heat of fusion for ice is equal to 6.009 kJ/mol.
Now, since we have a 20.0 lb ice, we must first convert its mass to grams. Thus mass = (20.0)(1000)(0.4536) = 9072 g.
To find the number of moles present, we must recall that the molar mass of water (ice) is equal to <span>1.00794(2) + </span><span>15.9994 </span>≈ 18.01 g/mol. Hence, we have

Now, to compute for the molar heat of fusion, Q,

Therefore, the amount of heat needed to melt the 20-lb bag of ice is equal to 3026.9 kJ.
Answer: 3026.9 kJ
In order to calculate the final temperature of the gas, we may apply Charles's law, which states that the pressure and temperature of a fixed amount of gas at constant volume are directly proportional. Mathematically:
P/T = constant
(absolute temperature is used, so T = 672 + 273 = 945 K)
Thus,
3.9 / 945 = 12.2 / T
T = 2,956 K or 2,683 °C
Answer: a. Synthesis
Explanation:
a. Synthesis reaction is a chemical reaction in which two reactants are combining to form one product.
Example:
Thus magnesium in its elemental form is combining with oxygen to form magnesium oxide.
b. Double displacement reaction is one in which exchange of ions take place.
Example:
c. Decomposition is a type of chemical reaction in which one reactant gives two or more than two products.
Example: