Answer:
2.83 g
Explanation:
At constant temperature and pressure, Using Avogadro's law
Given ,
V₁ = 2.12 L
V₂ = 3.12 L
n₁ = 0.120 moles
n₂ = ?
Using above equation as:



n₂ = 0.17660 moles
Molar mass of methane gas = 16.05 g/mol
So, Mass = Moles*Molar mass = 0.17660 * 16.05 g = 2.83 g
<u>2.83 g are in the piston.</u>
In collecting the precipitate, it is inappropriate to heat <span>the reacted mixture and evaporate off the water because it is possible that the mixture contains other substances that precipitates as well when the mixture is being heated so you will not be able to collect what you want.</span>
Convert grams —> mols and then mols —> atoms
We know that there are 6.02 x 10^23 atoms/mol
And we know that there are about 160 grams of fe2o3 per mol
So (79g fe2o3)/(160 g/mol) = .49 mol fe2o3
Now we use avogadro’s number to do
(.49 mol fe2o3)/(6.02 x 10^23 atoms/mol) = the answer.
I’ll leave the easy math to you.