Number of moles = 5 x 10^24 / 6.02 x 10^23 = 8.305 moles. Volume= moles x 22.4 = 186.032 liters. Hope this helps!
Answer:
The concentration of sodium chloride in an aqueous solution that is 2.23 M and that has a density of 1.01 g/mL is 12.90% by mass
Explanation:
2.23 M aqueous solution of NaCl means there are 2.23 moles of NaCl in 1000 mL of solution.
We know that density is equal to ratio of mass to volume.
Here density of solution is 1.01 g/mL.
So mass of 1000 mL solution = (
) g = 1010 g
molar mass of NaCl = 58.44 g/mol
So mass of 2.23 moles of NaCl = (
) g = 130.3 g
% by mass is ratio of mass of solute to mass of solution and then multiplied by 100.
Here solute is NaCl.
So % by mass of 2.23 M aqueous solution of NaCl =
% = 12.90%
<span>Methane, answer c, can be decomposed by chemical means because methane is a compound. Methane is made up of one atom of carbon and four atoms of hydrogen. Compounds can be broken down. Cobalt, krypton, and zirconium are all elements, and elements cannot be chemically decomposed.</span>
The number of grams of Ag2SO4 that could be formed is 31.8 grams
<u><em> calculation</em></u>
Balanced equation is as below
2 AgNO3 (aq) + H2SO4(aq) → Ag2SO4 (s) +2 HNO3 (aq)
- Find the moles of each reactant by use of mole= mass/molar mass formula
that is moles of AgNO3= 34.7 g / 169.87 g/mol= 0.204 moles
moles of H2SO4 = 28.6 g/98 g/mol =0.292 moles
- use the mole ratio to determine the moles of Ag2SO4
that is;
- the mole ratio of AgNo3 : Ag2SO4 is 2:1 therefore the moles of Ag2SO4= 0.204 x1/2=0.102 moles
- The moles ratio of H2SO4 : Ag2SO4 is 1:1 therefore the moles of Ag2SO4 = 0.292 moles
- AgNO3 is the limiting reagent therefore the moles of Ag2SO4 = 0.102 moles
<h3> finally find the mass of Ag2SO4 by use of mass=mole x molar mass formula</h3>
that is 0.102 moles x 311.8 g/mol= 31.8 grams