The number of particles that are in 12.7 moles of compound that Jessica had is 7.65 x10^24 particles of compound ( answer E)
<u><em>Calculation</em></u>
<u><em> </em></u>The number of particles are calculated using the Avogadro's Principle constant.
- that is according to Avogadro's 1 moles = 6.02 x10^23 particles
what about 12.7 moles of compound= ? particles\
by use of cross multiplication
- number of particles of compound= [12.7 moles x (6.02 x 10^23)] / 1 mole = 7.65 x 10^24 particles of compound ( answer E)
N.b moles and moles cancels each other
32.73 g phosphorus
42.27 g oxygen.
= 74 .99 substance
<span>The answer is 4. The molecules of each material entice each other over dispersion (London) intermolecular forces. Whether a substance is a solid, liquid, or gas hinge on the stability between the kinetic energies of the molecules and their intermolecular magnetisms. In fluorine, the electrons are firmly apprehended to the nuclei. The electrons have slight accidental to stroll to one side of the molecule, so the London dispersion powers are comparatively weak. As we go from fluorine to iodine, the electrons are far from the nuclei so the electron exhausts can more effortlessly misrepresent. The London dispersion forces developed to be increasingly stronger.</span>
<span>Displaced volume :
</span>Final volume - <span>Initial volume
</span>13.45 mL - 12.00 mL => 1.45 mL
Mass = 4.50 g
Therefore:
density = mass / volume
D = 4.50 / 1.45
<span>D = 3.103 g/mL </span>