Answer:
0.452 M
Explanation:
Remember that to get molarity, you have to go thru an equation:
M=mol/V (in liters)
So...
5.61 g NH4NO3 x 1 mol NH4NO3/80.043 g
=0.0701 mol NH4NO3
Convert mL to L
=155--->0.155 L
Plug in and divide.
0.0701/0.155
=0.452 M
The answer is electron.
The nucleus of a neutral potassium atom is "surrounded" by electron.
The neutral potassium atom contains equal number of protons and neutrons, and there are 19 electrons and 19 protons while 20 neutrons.
20 protons and 20 neutrons are there in the nucleus while 19 electrons surrounds the nucleus in different orbits .
Answer:
Explanation:
Molarity of acid(volume of acid)(# of H ions)= molarity of base(volume of base)(# of OH ions)
M(v)(#)=M(v)(#)
sulfuric acid sodium hydroxide
H2SO4 NaOH
(3)(11.6)(2)=M(25)(1)
M=2.784
This question seems to be an essay question from experiment. Different solution of oxidizing agent will have different strength. Sulfuric acid or H2SO4 is weaker oxidizing agent when compared to nitric acid (HNO3). In this case, if you subtitute the H2SO4 you wouldn't be able to get the same result for the experiment.