The answer is 2 mol of H₂O will be produced.
The balanced equation for the chemical reaction is:
<span>c3h8 (g) + 5o2 (g) → 3co2 (g) + 4h2o (g)
5 moles of O</span>₂ produces 4 moles of H₂O, and when there is 2.5 mol of O₂, moles of H₂O will be:
2.5 x 4/5 = 2 mol of H₂O
Answer:
5' RG GWCCY 3'
3' YCCWG GR 5'
Explanation:
The enzyme PpuMI is a restriction endonuclease enzyme, it has a specific recognition site where it cut the DNA. The source of the enzyme is from an E. coli strain that carries the PpuMI gene from Pseudomonas putida (R. Morgan).
The enzyme PpuMI recognizes specific sequence with palindrome arrangement. It target the sequence 5' RGGWCCY 3'
target Sequence: 5' RGGWCCY 3'
3' YCCWGGR 5'
The enzyme cleavage point is at:
5' RG^GWCCY 3'
3' YCCWG^GR 5'
The product of the cleavage will give a sticky end Cleavage:
5' RG GWCCY 3'
3' YCCWG GR 5'
Note: R stands for purines (adenine and guanine). Y stands for pyrimidines (cytosine, thymine, and uracil). And W represents adenine or thymine.
I don't know if you didn't gave a picture choice or if i didn't get the picture.
But lets call this atom A. Electron dot formula doesn't require Neutron and Protons, its main concern is valance elections.
So atom A has 5 electrons which means 2,3 it has 3 valance electrons. Its dot formula will become
:A.
I hope this helped.
Answer:
The answer to your question is:
Explanation:
A) state with reasons
From the description we can conclude that the compound is a binary salt. Binary salts are form by a metal and a non metal, one of their characteristics is that the elements are attached by an ionic bond.
i) the physical properties of ZBr2 at room temperature
Crystals, high fusion and boiling points, they conduct water when dissolved in water, they are soluble in water but not in gasoline.
ii) whether z is a metal or non metal.
Z is a metal
Answer : q = 6020 J, w = -6020 J, Δe = 0
Solution : Given,
Molar heat of fusion of ice = 6020 J/mole
Number of moles = 1 mole
Pressure = 1 atm
Molar heat of fusion : It is defined as the amount of energy required to melt 1 mole of a substance at its melting point. There is no temperature change.
The relation between heat and molar heat of fusion is,
(in terms of mass)
or,
(in terms of moles)
Now we have to calculate the value of q.

When temperature is constant then the system behaves isothermally and Δe is a temperature dependent variable.
So, the value of 
Now we have to calculate the value of w.
Formula used : 
where, q is heat required, w is work done and
is internal energy.
Now put all the given values in above formula, we get

w = -6020 J
Therefore, q = 6020 J, w = -6020 J, Δe = 0