Answer:
72.67g of B
Explanation:
The reaction of B₂O₃ to produce boron (B), is:
B₂O₃ → 3/2O₂ + 2B
<em>That means B₂O₃ produce 2 moles of boron</em>
Molar mass of B₂O₃ is 69.62g/mol. 234g of B₂O₃ contains:
234g B₂O₃ ₓ (1mol / 69.62g) = 3.361 moles of B₂O₃.
As 1 mole of B₂O₃ produce 2 moles of B, Moles of B that can be produced from B₂O₃ is:
3.361mol B₂O₃ ₓ 2 = <em>6.722 moles of B</em>.
As molar mass of B is 10.811g/mol. Thus mass of B that can be produced is:
6.722mol B ₓ (10.811g / mol) = <em>72.67g of B</em>
1L = 1000ml
1ml = 1cm^3
2.1L = 2100mL = 2100cm^3
When an element losses its electron its called a cation. When an element accepted that electron it called anion. This is called an ionic bond.
Explanation:
The atoms are chemically bonded together, and they retain their individual physical and chemical properties.
Silver nitrate and aluminum chloride react with each other by exchanging anions: 3agno3 (aq) + alcl3 (aq) → al(no3)3 (aq) + 3agcl (s) what mass in grams of agcl is produced when 4.22 g of agno3 react with 7.73 g of alcl3?