Answer:
CRYSTAL
MANY ATOMS THAT ARE ARRANGE IN A REGULAR PATTERN
1:1
Explanation:
0.17 M is the is the molal concentration of this solution
Explanation:
Data given:
freezing point of glucose solution = -0.325 degree celsius
molal concentration of the solution =?
solution is of glucose=?
atomic mass of glucose = 180.01 grams/mole
freezing point of glucose = 146 degrees
freezing point of water = 0 degrees
Kf of glucose = 1.86 °C
ΔT = (freezing point of solvent) - (freezing point of solution)
ΔT = 0.325 degree celsius
molality =?
ΔT = Kfm
rearranging the equation:
m = 
m= 0.17 M
molal concentration of the glucose solution is 0.17 M
Answer:
It is an example of elimination reaction through the E2 mechanism.
Explanation:
The reaction between 1-iodobutane and pyridine is an example of an E2 (bimolecular elimination) elimination reaction.
Pyridine acts predominantly as a base and the given alkyl halide is a primary alkyl halide. Both of these two factors facilitate the E2 mechanism.
Here, both H and Cl are eliminated in a single step to produce 1-butene as the product of the reaction.
The reaction mechanism and the structure of the product are shown below.
Answer:
514.5 g.
Explanation:
- The balanced equation of the reaction is: 2NaOH + H₂SO₄ → Na₂SO₄ + 2H₂O.
- It is clear that every 2.0 moles of NaOH react with 1.0 mole of H₂SO₄ to produce 1.0 mole of Na₂SO₄ and 2.0 moles of 2H₂O.
- Since NaOH is in excess, so H₂SO₄ is the limiting reactant.
- We need to calculate the no. of moles of 355.0 g of H₂SO₄:
n of H₂SO₄ = mass/molar mass = (355.0 g)/(98.0 g/mol) = 3.622 mol.
Using cross multiplication:
∵ 1.0 mol H₂SO₄ produces → 1.0 mol of Na₂SO₄.
∴ 3.622 mol H₂SO₄ produces → 3.662 mol of Na₂SO₄.
- Now, we can get the theoretical mass of Na₂SO₄:
∴ mass of Na₂SO₄ = no. of moles x molar mass = (3.662 mol)(142.04 g/mol) = 514.5 g.