We can rephrase the statement with a little more specificity in order to understand the answer here.
The mass of the products can never be more than the The mass that is expected.
Hello!
Calvin told Marie that they could continue to add solute until the reached 40 grams because the solution was still unsaturated.
Unsaturated solutions are those in which the solvent (in this case water) can still dissolve more solute (in this case KNO₃) at the given pressure and temperature. This can be seen visually when adding more solute doesn't result in the presence of grains of solids that settle in the bottom of the flask. That happens because the rate of dissolving is higher than the rate of crystallization.
Have a nice day!
Answer:
<u>So, the right answer is</u>
No. of moles of FeS₂ = 0.25 mole
Explanation:
From the balanced
4 FeS2 + 11 O2 → 2 Fe2O3 + 8 SO2
it is clear that 4 mol FeS₂ react with O₂ to give Fe₂O₃ and 8 mol of SO₂
First, we have to convert mass of SO₂ into No. of moles as following:
SO₂ has molar mass = 64 g/mol
No. of moles of SO₂ = (mass / molar mass) = (32 g / 64 g/mol) = 0.5 mol
we know that
4 mol FeS₂ gives→ 8 mol of SO₂
1 mol FeS₂ gives→ 2 mol of SO₂
??? mol FeS₂ gives→ 0.5 mol of SO₂
No. of moles of FeS₂ = (0.5 mol * 1 mol ) / 2 mol = 0.25 mol
<u>So, the right answer is</u>
No. of moles of FeS₂ = 0.25 mol
Answer:
1.505×10^23 atoms of lead
Explanation:
Volume of lead in the lungs = total volume of lungs = 5.60L
1 mole = 22.4L
5.6L of lead = 5.6/22.4 = 0.25 mole
From Avogadro's law
1 mole of lead contains 6.02×10^23 atoms of lead
0.25 mole of lead = 0.25×6.02×10^23 = 1.505×10^23 atoms of lead