During this phase Change heat energy is being absorbed by the molecules, and as a result the molecules possess a greater ability to move around and possess higher kinetic energy because of this. The molecules also possess a higher potential energy.
The answer to this question is D! The ball and stick model! Hope this helps :)
Answer:
About 0.08486 moles
Explanation:
PV=nRT, when P is the pressure in atmospheres, V is the volume in liters, n is the number of moles, R is the universal gas constant, and T is the temperature in Kelvin.

moles
Hope this helps!
The ratio of moles of reactants to moles of products can be seen from the coefficients in a balanced equation. In our case 4 moles of hydrochloric acid reacts with one mole of oxygen to produce two moles of chlorine and water. So, <span> the ratio of moles of hydrochloric acid to moles of chlorine is 2:1. To determine the number moles, divide the mass by the mass of one mole. </span>
<span>Cl2 = 2 * 35.45 = 70.9 grams </span>
<span>Number of moles = 335 ÷ 70.9 </span>
<span>This is approximately 4.72 moles. The number of moles of hydrochloric acid is twice this number. </span>
<span>Mass of one mole = 1 + 35.46 = 36.45 grams </span>
<span>Total mass = 2 * (335 ÷ 70.9) * 36.45 </span>
<span>This is approximately 344.45 grams.
Correct answer A.</span>
<h2>Answer:</h2>
The correct answer is option C which is, "Electrons in the orbit closest to the nucleus have the least amount of energy".
<h3>
Explanation:</h3>
- There are different orbitals around the nucleus on which the electrons moves around the nucleus.
- These orbitals have a specific energy, due to which they are known as energy levels.
- The energy level near to the nucleus has least amount of the energy and the energy of the orbitals increase as the distance of the orbitals increase to the nucleus.