If, (.525m)(100 cm/m)(1/2.54 in/cm) = 20.7 in or C
Answer:
1.505×10^23 atoms of lead
Explanation:
Volume of lead in the lungs = total volume of lungs = 5.60L
1 mole = 22.4L
5.6L of lead = 5.6/22.4 = 0.25 mole
From Avogadro's law
1 mole of lead contains 6.02×10^23 atoms of lead
0.25 mole of lead = 0.25×6.02×10^23 = 1.505×10^23 atoms of lead
Answer:
n NaHCO3 = 9.6 E-3 mol
Explanation:
balanced reaction:
- 2 NaHCO3(s) + H2SO4(ac) ↔ Na2SO4(ac) + 2 CO2(g) + 2 H2O(l)
- assuming a concentration of H2SO4 6M....normally worked in the lab
⇒ n H2SO4 = 8 E-4 L * 6 mol/L = 4.8 E-3 mol H2SO4
according to balanced reaction, we have that for every mol of H2SO4 there are two mol of NaHCO3 ( sodium bicarbonate)
⇒ mol NaHCO3 = 4.8 E-3 mol H2SO4 * ( 2 mol NaHCO3 / mol H2SO4 )
⇒ ,mol NaHCO3 = 9.6 E-3 mol
So 9.6 E-3 mol NaHCO3, are the minimun moles necessary to neutralize the acid.
Answer:
=> 572.83 K (299.83°C).
=> 95.86 m^2.
Explanation:
Parameters given are; Water flowing= 13.85 kg/s, temperature of water entering = 54.5°C and the temperature of water going out = 87.8°C, gas flow rate 54,430 kg/h(15.11 kg/s). Temperature of gas coming in = 427°C = 700K, specific heat capacity of hot gas and water = 1.005 kJ/ kg.K and 4.187 KJ/kg. K, overall heat transfer coefficient = Uo = 69.1 W/m^2.K.
Hence;
Mass of hot gas × specific heat capacity of hot gas × change in temperature = mass of water × specific heat capacity of water × change in temperature.
15.11 × 1.005(700K - x ) = 13.85 × 4.187(33.3).
If we solve for x, we will get the value of x to be;
x = 572.83 K (2.99.83°C).
x is the temperature of the exit gas that is 572.83 K(299.83°C).
(b). ∆T = 339.2 - 245.33/ln (339.2/245.33).
∆T = 93.87/ln 1.38.
∆T = 291.521K.
Heat transfer rate= 15.11 × 1.005 × 10^3 (700 - 572.83) = 1931146.394.
heat-transfer area = 1931146.394/69.1 × 291.521.
heat-transfer area= 95.86 m^2.
Answer:
Element X is Arsenic (As)
Explanation:
- Elements in the periodic table are either metals, non-metals or metalloids.
- Metals are elements that react by losing electrons to obtain a stable configuration and form cation.
- Non-metals are those elements that react by gaining electrons to form a stable configuration and form anion.
- Metalloids are elements in the periodic table that have both metallic and non-metallic properties.
- Examples of metalloids include Selenium, Arsenic, Boron, etc.
- Arsenic is a metalloid in period 4 (four energy levels) with five valence electrons.