Answer: 19.4 mL Ba(OH)2
Explanation:
H2(g) + Cl2(g) --> 2HCl(aq) (make sure this equation is balanced first)
At STP, 1 mol gas = 22.4 L gas. Use this conversion factor to convert the 100. mL of Cl2 to moles.
0.100 L Cl2 • (1 mol / 22.4 L) = 0.00446 mol Cl2
Use the mole ratio of 2 mol HCl for every 1 mol Cl2 to find moles of HCl produced.
0.00446 mol Cl2 • (2 mol HCl / 1 mol Cl2) = 0.00892 mol HCl
HCl is a strong acid and Ba(OH)2 is a strong base so both will completely ionize to release H+ and OH- respectively. You need 0.00892 mol OH- to neutralize all of the HCl. Note that one mole of Ba(OH)2 contains 2 moles of OH-.
0.00892 mol OH- • (1 mol Ba(OH)2 / 2 mol OH-) • (1 L Ba(OH)2 / 0.230 M Ba(OH)2) = 0.0194 L = 19.4 mL Ba(OH)2
1) Balanced chemical reaction:
2H2 + O2 -> 2H20
Sotoichiometry: 2 moles H2: 1 mol O2 : 2 moles H2O
2) Reactant quantities converted to moles
H2: 5.00 g / 2 g/mol = 2.5 mol
O2: 50.0 g / 32 g/mol = 1.5625 mol
Limitant reactant: H2 (because as per the stoichiometry it will be consumed with 1.25 mol of O2).
3) Products
H2 totally consumed -> 0 mol at the end
O2 = 1.25 mol consumed -> 1.5625 mol - 1.25 mol = 0.3125 mol at the end
H2O: 2.5 mol H2 produces 2.5 mol H2O -> 2.5 mol at the end.
Total number of moles: 0.3125mol + 2.5 mol = 2.8125 mol
4) Pressure
Use pV = nRT
n = 2.8125
V= 9 liters
R = 0.082 atm*lit/K*mol
T = 35 C + 273.15 = 308.15K
p = nRT/V = 7.9 atm
Lunch of a patient has 3 oz skinless chicken, 3 oz of broccoli, 1 medium apple, and 1 cup of nonfat milk
Energy content of 3 oz skinless chicken is = 110 kcal
Energy content of 3 oz broccoli = 30 kcal
Energy content of 1 medium apple = 60 kcal
Energy content of 1 cup non-fat milk = 90 kcal
So the kilocalories of energy patient obtained from lunch
= 110 kcal+ 30 kcal + 60 kcal + 90 kcal = 290 kcal
Answer:
K = 6.5 × 10⁻⁶
Explanation:
C₅H₆O₃ ⇄ C₂H₆ + 3CO
Use PV=nRT to find the initial pressure of C₅H₆O₃
P (2.50) = (0.0493) (0.08206) (473)
P = 0.78atm
C₅H₆O₃ ⇄ C₂H₆ + 3CO
0.78atm 0 0
0.78 - x x 3x
1.63atm = 0.78 - x + x + 3x
P(total) = 0.288atm
C₅H₆O₃ = 0.78 - 0.288
= 0.489atm
C₂H₆ = 0.288atm
CO = 0.846atm

= 0.379


= 6.5 × 10⁻⁶
Answer: The weight of the products should be the same after he mixes them.
Explanation: The law of the conservation of mass states that the mass of the products in a chemical reaction must equal the mass of the reactants. Even if the products are changed or rearranged, the products and reactants will still have the same mass