When you say the solution is hypertonic, it means that the solution has a higher osmotic pressure. The formula for this is:
P = iMRT,
for strong electrolytes, i = number of ions.
for nonelectrolytes, i = 1
1. The P for sucrose solution which is a nonelectrolyte (assuming room temp):
P = (1)(1m)(8.314 J/mol-K)(298 K)
P = 2477.572 Pa
The P for NaCl solution, which is a strong electrolyte:
P = (2)(1 m)(8.314)(298 K)
P = 4955.144 Pa
<em>So, that means that NaCl is more hypertonic than the sucrose solution.</em>
2. For the second question, the P for the combination of 1 m glucose (nonelectrolyte) and 1 m sucrose is:
P = (1)(1 m)(8.314)(298 K) + (1)(1)(8.314)(298 K) = 4955.144 Pa
<em>In this case, the osmotic pressures are now equal. It is not hypertonic, but isotonic.</em>
Answer:
activity coefficient 
activity coefficient 
The change in pH in part A = 0.092
The change in pH in part B = 0.102
Explanation:
From the given information:
pH of HCl solution = 1.092
Activity of the pH solution [a] = 
[a] = 0.0809 M
Recall that [a] =
× C
where;
= activity coefficient
C = concentration
Making the activity coefficient the subject of the formula, we have:
![\gamma = \dfrac{[a]}{C}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cgamma%20%3D%20%5Cdfrac%7B%5Ba%5D%7D%7BC%7D)


B.
The pH of a solution of HCl and KCl = 2.102
[a] = 
[a] = 0.00791 M
activity coefficient 

C. The change in pH in part A = 1.091 - 1.0 = 0.092
The change in pH in part B = 2.102 -2.00 = 0.102
Answer:
See explanation
Explanation:
Hydrogen has a valency of +1 or -1. Its electronic configuration is 1s1.
The 1s sub-level (first shell) is known to hold two electrons. This means that hydrogen may either loose this one electron in the 1s level to yield H^+ or accept another electron into this 1s level to form H^- (the hydride ion).
The formation of the hydride ion completes the 1s orbital.
Answer: Ice is melting due to the transfer of thermal energy from Jan's hand to ice.
Explanation: The melting of ice is a physical change and is happening when the thermal energy from Jan's hand is transferred to ice. Due to this energy transfer, the particles of ice starts to move faster and hence, making the ice melt.
In this, the physical state of ice is changing from solid to liquid state.

Cu = 63.546
N= 14.001 g/mol
O= 15.999 g/mol * 3 = 47.997
Copper (II) Nitrate has a MW of 125.544 g/mol
6.25 x 125.544
= 784.65 <--- is your answer, if there were was a multiple choice or not :)