H will definitely be positive because a bond is always more stable than no bond surely if it is a sigma bond.
For G you can't really know because you don't know how much energy is provided by the bond and if it outways the loss in disorder.
The reaction will become more spontaneous with a lower temperature because H tells you the reaction is exotherm
Answer:
false thought ia ion of neon = clarity active
Explanation:

Answer:
The equilibrium concentration of CH₃OH is 0.28 M
Explanation:
For the reaction: CO (g) + 2H₂(g) ↔ CH₃OH(g)
The equilibrium constant (Keq) is given for the following expresion:
Keq=
=14.5
Where (CH3OH), (CO) and (H2) are the molar concentrations of each product or reactant.
We have:
(CH3OH)= ?
(CO)= 0.15 M
(H2)= 0.36 M
So, we only have to replace the concentrations in the equilibrium constant expression to obtain the missing concentration we need:
14.5= 
14.5 x (0.15 M) x
= (CH₃OH)
0.2818 M = (CH₃OH)
Answer: Aluminum, 
Explanation:
Density is defined as the mass contained per unit volume. It is characteristic of a substance.
Given : Mass of object = 8.44 grams
Volume of object=
Putting in the values we get:
Thus density of the object will be
which matches that of aluminium.