Answer:
4.02
Explanation:
The mass ratios will be given by dividing the mass of O₂ into the mass of N₂.
So lets do our calculations:
First Compound:
53.3 g O₂ / 46.7 g N₂ = 1.14
Second Compound:
82.0 g O₂ / 17.9 g N₂ = 4.58
Ratio = 4.58 / 1.14 = 4.02
This result for all practical purposes is a whole number, and it is telling us that there are 4 times as many oxygen atoms in the second coumpound as in the first compound. This is so because the ratio we just calculated is also the ratio in mol atoms:
Ratio = [ mass O₂ / MW O2/ mass N₂/ MW N₂] 2nd compound / [mass O₂ / MW O2/ mass N₂/ MW N₂ !st compound]
and the molecular weights cancel each other.
The only N and O compounds that follow this ratio are N₂O₄ and N₂O, and this question could be made in a multiple choice to match formulas.
Answer:
Homemade soaps
Restaurant grade cleaners
Alcohol.
Explanation:
The two options are a mixture of more than one chemical constituents.
Soap is made from saponification reaction of of hydrocarbons and then mixed with other ingredients for better usability, and cleaning agent have one or more substances dissolved in another.
Moss leaves and fish are different in that, the moss leave is a producer, that is, it produces its own food through photosynthesis while the fish is a consumer, it feeds on foods that are not produced by it.
Both moss and fish are the same in the sense that both have cell as their basic unit of life, that is, they both possess cells.
Answer is: the mass of a block of magnesium is 177.75 grams.
m(Fe) = 826 g.
d(Fe) = 7.9 g/cm³.
1) Calculate volume of iron and magnesium:
d(Fe) = m(Fe) ÷ V(Fe).
V(Fe) = m(Fe) ÷ d(Fe).
V(Fe) = 826 g ÷ 7.9 g/cm³.
V(Fe) = V(Mg) = 104.56 cm³.
2) Calculate mass of magnesium:
m(Mg) = V(Mg) · d(Mg).
m(Mg) = 104.56 g/cm³ · 1.7 g/cm³.
m(Mg) = 177.75 g.
<h3>Answer:</h3>
Option-C: HCl + H₂O → H₃O⁺ + Cl⁻
Explanation:
Bronsted-Lowery concept of Acid and Base defines Acid as that specie which tends to donate H⁺ (Hydrogen Ion) and bases are those species which accepts H⁺ from Acids.
In selected option, HCl is reacting as Acid as it donates H⁺ to water (lowery bronsted base).
Also, the correspong acid is converted into conjugate base (i.e. Cl⁻) and base is converted into conjugate acid (i.e. H₃O⁺)