First, we assume that helium behaves as an ideal gas such that the ideal gas law is applicable.
PV = nRT
where P is pressure, V is volume, n is number of moles, R is universal gas constant, and T is temperature. From the equation, if n, R, and T are constant, there is an inverse relationship between P and V. From the given choices, the container with the greatest pressure would be the 50 mL.
Answer:
The answer to your question is below:
Explanation:
Having exactly the same data as the previous experiment I think that having the same data as the previous experiment is extremely important but not the most important, for me is the second most important.
Using the same procedure and variables as the previous experiment For me, this is the most importan thing when a scientist is designing an experiment, because if he or she follow exactly the same procedure and variables, then the results will be very close.
Conducting an experiment similar to the previous experiment This characteristic is important but not the most important.
Using the same laboratory that was used in the previous experiment It is not important the laboratory, if the procedure and variables are the same, your experiment must give the same results in whatever laboratory.
Let us differentiate accuracy from precision. Accuracy is the nearness of the measured value to the true or exact value. On the other hand, precision is the nearness of the measured values between each other. So, for precision, select the student in which the measured values are very near to each other. That would be Student III. Now, for accuracy, let's find the average for each student.
Student I: (<span>8.72g+8.74g+8.70g)/3 = 8.72 g
Student II: (</span><span>8.56g+8.77g+8.83g)/3 = 8.72 g
Student III: (</span><span>8.50g+8.48g+8.51g)/3 = 8.50 g
Student IV: (</span><span>8.41g+8.72g+8.55g)/3 = 8.56 g
From the given results, the accurate one would be Students I and II. So, we make a compromise. Even though Student III is precise, it is not accurate. If you compare between Students I and II, the more precise data would be Student I. Therefore, the answer is Student I.</span>
Mass = ?
Density = 2.70 g/mL
Volume = 276 mL
Therefore:
D = m / V
2.70 = m / 276
m = 2.70 x 276
m = 745.2 g
I don't know if you didn't gave a picture choice or if i didn't get the picture.
But lets call this atom A. Electron dot formula doesn't require Neutron and Protons, its main concern is valance elections.
So atom A has 5 electrons which means 2,3 it has 3 valance electrons. Its dot formula will become
:A.
I hope this helped.