Answer: C.
ability of an atom to attract an electron from another atom toward itself.
Explanation:
Electronegativity is the chemical property that describes the ability of an atom to attract electron to itself. It is responsible for bond formation between atoms.
Molarity = number of moles of solute/liters of solution
number of moles of solute = molarity x liters of solution
Part (a): <span>30.00 ml of 0.100m Cacl2
number of moles of CaCl2 = 0.1 x 0.03 = 3x10^-3 moles
1 mole of CaCl2 contains 2 moles of chlorine, therefore 3x10^-3 moles of CaCl2 contains 6x10^-3 moles of chlorine
Part (b): </span><span>10.0 ml of 0.500m bacl2
number of moles of BaCl2 = 0.5 x 0.01 = 5x10^-3 moles
1 mole of BaCl2 contains 2 moles of chlorine, therefore 5x10^-3 moles of BaCl2 contains 10x10^-3 moles of chlorine
Part (c): </span><span>4.00 ml of 1.000m nacl
number of moles of NaCl = 1 x 0.004 = 0.004 moles
1 mole of NaCl contains 1 mole of chlorine, therefore 4x10^-3 moles of NaCl contains 4x10^-3 moles of chlorine
Part (d): </span><span>7.50 ml of 0.500m fecl3
number of moles of FeCl3 = 0.5 x 0.0075 = 3.75x10^-3 moles
1 mole of FeCl3 contains 3 moles of chlorine, therefore 3.75x10^-3 moles of FeCl3 contains 0.01125 moles of chlorine
Based on the above calculations, the correct answer is (d)</span>
It is a physical change because it only changed states
Answer:
premium: 91 octane rating
Explanation:
Octane number refers to the percentage or volume fraction of isooctane in a fuel.
The octane number gives a picture of how safe a fuel is for an engine. The higher the octane rating the lesser the tendency of the fuel to cause knocking of the engine.
The type of gasoline with the highest percentage of octane among the options is premium.
17,6% + 82,6% = 100%
mass of N = 14g
mass of H = 1g
17,6% H = 17,6g H
82,4% N = 82,4g N
17,6g : 1g = 17,6 moles of H
82,4g : 14g = 5,89 moles of N
N : H = 5,89 : 17,6 ||:5,89
N : H = 1 : 2,99≈3
the empirical formula of the compound = NH₃ (ammonia)