11.43g/mL
Explanation:
Given parameters:
Volume of water in the graduated cylinder = 100mL
Volume of water + lead weight = 450mL
Mass of lead weight = 4000g
Unknown:
Density of the lead weight = ?
Solution:
Density is the mass per unit volume of a body.
Density = 
Volume of the lead weight = volume of water displaced
Volume of lead weight = 450 - 100 = 350mL
Density =
= 11.43g/mL
learn more:
Density brainly.com/question/2690299
#learnwithBrainly
Answer:
Aluminium atoms = 4.13 *10^22 aluminium atoms
The correct answer is E
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of Al2O3 = 3.50 grams
Molar mass of Al2O3 = 101.96 g/mol
Number of Avogadro = 6.022 * 10^23 /mol
Step 2: Calculate moles Al2O3
Moles Al2O3 = mass Al2O3 / molar mass Al2O3
Moles Al2O3 = 3.50 grams / 101.96 g/mol
Moles Al2O3 = 0.0343 moles
Step 3: Calculate moles Aluminium
In 1 mol Al2O3 we have 2 moles Al
in 0.0343 moles Al2O3 we have 2*0.0343 = 0.0686 moles Al
Step 4: Calculate aluminium atoms
Aluminium atoms = moles aluminium * Number of Avogadro
Aluminium atoms = 0.0686 * 6.022 * 10^23
Aluminium atoms = 4.13 *10^22 aluminium atoms
The correct answer is E
The density of a substance can simply be calculated by
dividing the mass by the volume:
density = mass / volume
Therefore calculating for the density since mass and volume
are given:
density = 46.0 g / 34.6 mL
density = 1.33 g / mL
H will definitely be positive because a bond is always more stable than no bond surely if it is a sigma bond.
For G you can't really know because you don't know how much energy is provided by the bond and if it outways the loss in disorder.
The reaction will become more spontaneous with a lower temperature because H tells you the reaction is exotherm
C) change to water at the same temperature
Explanation:
Adding 334Joules of heat to one gram of ice at STP will cause ice to change to water at the same temperature.
- The heat of fusion is the amount of energy needed to melt a given mass of a solid
- It is also conversely the amount of energy removed from a substance to freeze it.
- The addition of this energy does not cause a decrease or increase in temperature.
- Only a phase change occurs.
Learn more:
Heat of fusion brainly.com/question/4050938
#learnwithBrainly