Answer: D.Aluminium Oxide 0.10, Magnesium Oxide 0.50
Explanation:
Number of moles of NaOH= number of moles × volume
Number of moles= 100/1000 × 2 = 0.2 moles
Since;
2 moles of NaOH yield 1 mole of Al2O3
0.2 moles of NaOH will yield 0.2 × 1/2 = 0.1 moles of Al2O3.
Number of moles of HCl= 800/1000 × 2 = 1.6 moles
If 1 mole of Al2O3 requires 6 moles of HCl
0.1 moles of Al2O3 requires 0.1 × 6 = 0.6 moles of HCl.
Number of moles of HCl left after reaction with Al2O3 = 1.6- 0.6 = 1 mole
This leftover reacts with MgO
But;
1 mole of MgO reacts with 2 moles of HCl
x moles of MgO reacts with 1 mole of HCl
Thus; x= 0.5 moles of MgO
<span>If the human body were a car, glucose would be the gasoline.
Glucose gives humans energy, we basically run on glucose, among other things, the same way a car would run on gas.
</span>
Explanation: Saponification reaction is a reaction in which hydrolysis of fats takes place under basic conditions giving glycerol and a salt of corresponding fatty acid.
We are given a Fatty acid called as Trimyristin.
Its reaction with KOH leads to the formation of soap and is given by the equation:


The condensed structural formula for the equation is given in the image attached.
Sorry, Cant really tell how to differentiate the students and trial times
Explanation:
The given compounds are oxyacids and in these compounds more is the electronegativity of the central atom more will be its acidic strength.
This is because more is the electronegativity of the central atom more will be the polarity of OH bond. As a result, the compound can readily lose
ion.
Also, more is the electronegativity of central atom more will be the stability of conjugate base formed.
Thus, we can conclude that given compounds are arranged in increasing acid strength as follows.
HOI <
<
< HOF