Answer:
7.35 moles of oxygen
Explanation:
First of all, for 1 mole of H₂CO₃ we have 3 moles of oxygen (can be deduced from the chemical formula of the acid), then the moles of oxygen in 2.45 mole of the compound, which are given in the question, from the carbonic acid will be:
If in 1 mole of H₂CO₃ we have 3 moles of oxygen
The in 2.45 moles of H₂CO₃ we have X moles of oxygen
X = ( 3 × 2.45 ) / 1 = 7.35 moles of oxygen
<span>Avogadro's number
represents the number of units in one mole of any substance. This has the value
of 6.022 x 10^23 units / mole. This number can be used to convert the number of
atoms or molecules into number of moles. We calculate as follows:
0.180 mol Br2 ( </span>6.022 x 10^23 molecules / mole ) = 1.084x10^23 molecules Br2
To determine the pOH assuming water is the universal solvent take the value of 10 ^ -14 and then divide it by the hydronium concentration and then take the negative logarithm of the final answer that is the solution to the hydroxide ion concentration in the solution.
Answer:
a. pka = 3,73.
b. pkb = 10,27.
Explanation:
a. Supposing the chemical formula of X-281 is HX, the dissociation in water is:
HX + H₂O ⇄ H₃O⁺ + X⁻
Where ka is defined as:
![ka = \frac{[H_3O^+][X^-]}{[HX]}](https://tex.z-dn.net/?f=ka%20%3D%20%5Cfrac%7B%5BH_3O%5E%2B%5D%5BX%5E-%5D%7D%7B%5BHX%5D%7D)
In equilibrium, molar concentrations are:
[HX] = 0,089M - x
[H₃O⁺] = x
[X⁻] = x
pH is defined as -log[H₃O⁺]], thus, [H₃O⁺] is:
![[H_3O^+]} = 10^{-2,40}](https://tex.z-dn.net/?f=%5BH_3O%5E%2B%5D%7D%20%3D%2010%5E%7B-2%2C40%7D)
[H₃O⁺] = <em>0,004M</em>
Thus:
[X⁻] = 0,004M
And:
[HX] = 0,089M - 0,004M = <em>0,085M</em>
![ka = \frac{[0,004][0,004]}{[0,085]}](https://tex.z-dn.net/?f=ka%20%3D%20%5Cfrac%7B%5B0%2C004%5D%5B0%2C004%5D%7D%7B%5B0%2C085%5D%7D)
ka = 1,88x10⁻⁴
And <em>pka = 3,73</em>
b. As pka + pkb = 14,00
pkb = 14,00 - 3,73
<em>pkb = 10,27</em>
I hope it helps!
Answer:
It is neutral (NR)
Explanation:
Salts are formed when the ionizable hydrogens in an acid is replaced by metallic or ammonium ions from bases. The reaction is known as a neutralization reaction.
The nature of a salt formed from this reaction depends on the nature of the reacting acid and base.
If the reaction is between a strong acid and strong base, the salt produced is a neutral salt.
If the reaction occurs between a strong acid and a weak base, the salt produced is acidic.
If the reaction occurs between a strong base and a weak acid, the salt produced is a basic salt.
Considering the salt above, LiNO3.
On hydrolysis, addition of water, the following products are obtained:
LiNO3 + H2O ----> LiOH + HNO3
The products obtained, LiOH and HNO3 are a strong base and a strong acid respectively. Therefore, the salt, LiNO3, is a neutral salt.