Answer:
1.08X10²¹ molecules aspirin are in the tablet
Explanation:
Molar mass of aspirin is 180.15 g/m (C₉H₈O₄)
This data means that 1 mol weighs 180.15 g so:
325 mg = 0.325 g
If 180.15 g are contained in 1 mol of aspirin
0.325 g (which is the weight from the tablet) are contained in ...
(0.325 g .1m)/180.15 g = 1.80x10⁻³ moles
1 mol has 6.02x10²³ molecules (NA)
1.80x10⁻³ moles are contained by ...
1.80x10⁻³ . NA = 1.08X10²¹ molecules
<span>Ca(NO3)2 + Na2CO3 = CaCO3 + 2NaNO3
Yes a precipitate of Calcium Carbonate is formed since it is insoluble in water.
Mol Wt of Calcium Nitrate is 164. And that of Calcium Carbonate is 100.
One mole of Calcium Nitrate produces one mole of Calcium Carbonate.
i.e. 164 gms will produce 100gms of precipitate
So, 1.74gms of Calcium Carbonate will be obtained from 2.85gms Calcium Nitrate present in the original solution.</span>
Explanation:
this is the one i found.....
A compound is a substance that is made up of two or more elements that are chemically combined. A polyatomic ion is also known as a molecular ion, is a charged chemical species composed of two or more atoms. For example a nitrate ion (NO3-) is an example of a polyatomic ion in that it contains a nitrogen atom and three oxygen atoms bonded covalently to each other and act as a single charged unit. Therefore, appropriate answer would be a polyatomic ion or a molecular ion
0.17 M is the is the molal concentration of this solution
Explanation:
Data given:
freezing point of glucose solution = -0.325 degree celsius
molal concentration of the solution =?
solution is of glucose=?
atomic mass of glucose = 180.01 grams/mole
freezing point of glucose = 146 degrees
freezing point of water = 0 degrees
Kf of glucose = 1.86 °C
ΔT = (freezing point of solvent) - (freezing point of solution)
ΔT = 0.325 degree celsius
molality =?
ΔT = Kfm
rearranging the equation:
m = 
m= 0.17 M
molal concentration of the glucose solution is 0.17 M