First, we must find the total mass of CuBr₂:
Mass = 64 + 2 x 80
Mass = 224
Percentage mass of copper = mass of copper x 100 / total mass
Percentage mass of copper = (64 / 224) x 100
Percentage mass of copper = 28.45%
The formula of the missing component are a follows
HBr + KOH ------> KBr + H2O
H2SO4 + 2NH4OH--------> (NH4)2SO4 + 2H2O
2HNO3 + Mg(OH)2 ---------> Mg(NO3)2 + 2 H2O
Refer to the diagram shown below.
The second axis is at the centroid of the rod.
The length of the rod is L = 100 cm = 1 m
The first axis is located at 20 cm = 0.2 m from the centroid.
Let m = the mass of the rod.
The moment of inertia about the centroid (the 2nd axis) is

According to the parallel axis theorem, the moment of inertia about the first axis is

The ratio of the moment of inertia through the 2nd axis (centroid) to that through the 1st axis is

Answer: 0.676
Answer:
39.1-32.5 and you will find your answer it always like that, you subtract your starting point from your ending point
Explanation: