42,256 = 2,000
42,256 = 200
together they'd be 2,200 (if that's what you needed as well)
The correct reaction equation is:

Answer:
b) 1 mole of water is produced for every mole of carbon dioxide produced.
Explanation: <u>CONVERT EVERYTHING TO MOLES OR VOLUME, THEN COMPARE IT WITH THE COMPOUND'S STOICHIOMETRY IN CHEMICAL EQUATION.</u>
a) <u>22.4 L of
gas</u> is produced only when <u>
L of
</u> is reacted with 22.4 L of
. So it is wrong.
b) Since in the chemical equation the stoichiometric coefficient of
and
are same so the number of moles or volume of each of them will be same whatever the amount of reactants taken. <u>Therefore it is correct option.</u>
c)
molecules is equal 1 mole of
if produced then 3 moles of
is required, which is not given in the option. So it is wrong.
d) 54 g of water or 3 moles of
(<em>Molecular Weight of water is 18 g</em>) is produced when 3 moles of
is used but in this option only one mole of
is given. So it is wrong.
Answer:
Equilibrium constant of the given reaction is 
Explanation:
....
....
The given reaction can be written as summation of the following reaction-


......................................................................................

Equilibrium constant of this reaction is given as-
![\frac{[NOBr]^{2}}{[N_{2}][O_{2}][Br_{2}]}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B%5BNOBr%5D%5E%7B2%7D%7D%7B%5BN_%7B2%7D%5D%5BO_%7B2%7D%5D%5BBr_%7B2%7D%5D%7D)
![=(\frac{[NOBr]}{[NO][Br_{2}]^{\frac{1}{2}}})^{2}(\frac{[NO]^{2}}{[N_{2}][O_{2}]})](https://tex.z-dn.net/?f=%3D%28%5Cfrac%7B%5BNOBr%5D%7D%7B%5BNO%5D%5BBr_%7B2%7D%5D%5E%7B%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%7D%7D%29%5E%7B2%7D%28%5Cfrac%7B%5BNO%5D%5E%7B2%7D%7D%7B%5BN_%7B2%7D%5D%5BO_%7B2%7D%5D%7D%29)


Answer:
option D = 246 g/mol
Explanation:
Molar mass of MgSO₄⋅ 7H₂O:
Molar mass = 24.305 + 32.065 + 16×4 + 7 (1.008×2 +16)
Molar mass = 24.305 + 32.065 + 64 + 7 (18.016)
Molar mass = 24.305 + 32.065 + 64 + 126.112
Molar mass = 246.482 g /mol
Answer:
83°C
Explanation:
The following were obtained from the question:
M = 40g
C = 4.2J/g°C
T1 = 91°C
T2 =?
Q = 1300J
Q = MCΔT
ΔT = Q/CM
ΔT = 1300/(4.2x40)
ΔT = 8°C
But ΔT = T1 — T2 (since the reaction involves cooling)
ΔT = T1 — T2
8 = 91 — T2
Collect like terms
8 — 91 = —T2
— 83 = —T2
Multiply through by —1
T2 = 83°C
The final temperature is 83°C